Sezon na uprawianie aktywności fizycznej na zewnątrz powoli dobiega końca. Ciepłe letnie dni niebawem zostaną zastąpione przez jesienny chłód. Wiele osób w obliczu takiego stanu rzeczy rezygnuje z codziennych treningów. Warto wiedzieć, że wcale nie trzeba postępować w taki sposób. Można zainwestować we własny sprzęt i cieszyć się sportem przez cały rok. Porządna bieżnia w domu to gwarancja utrzymania pięknej sylwetki od stycznia do grudnia.
Poznanie podstawowych zalet i wad posiadania bieżni
Kupując bieżnię do domu, najpierw warto sporządzić sobie listę zalet i wad takiego rozwiązania. Oczywiście posiadanie tego typu maszyny w domowym zaciszu jest bardzo wygodną opcją, która pozwala na odbycie treningu dokładnie wtedy, gdy ma się na to czas i ochotę, jednak wciąż jest to dość wysoki wydatek.
Podstawowymi zaletami bieżni są:
-
wspomniana wcześniej możliwość ćwiczenia bez konieczności wychodzenia z domu,
-
bardzo różnorodne plany treningowe,
-
prosta obsługa trybów biegowych (np. bieg pod górkę lub z górki),
-
funkcje pozwalające na dokładne monitorowanie postępów, pulsu i tempa, w jakim pokonywane są kilometry, a ponadto liczby spalonych kalorii,
-
możliwość oglądania ulubionego serialu podczas treningu.
Jeśli natomiast chodzi o wady bieżni, to sprawa przedstawia się następująco:
-
urządzenie jest wielkogabarytowe i mało ustawne,
-
cena inwestycji dość wysoka
-
maszyna pracuje dosyć głośno, co może drażnić innych domowników.
Oczywiście każdy może mieć nieco inne spostrzeżenia, jeśli chodzi o wady i zalety dotyczące kupna bieżni.
Bieżnia mechaniczna, czy elektryczna?
Bieżnia elektryczna to jedno z najtańszych urządzeń tego typu. Wszystko ze względu na fakt, że jest ona wyposażona w napęd silnikowy. Pas służący do biegania wprawiamy w ruch samodzielnie. Obsługa bieżni manualnej może być dość kłopotliwa, szczególnie dla osób początkujących.
Modele elektryczne posiadają już pas biegowy, który napędza silnik. Z tego powodu można samodzielnie sterować jego prędkością. Bieżnie tego typu są również wyposażone w szereg programów treningowych, a ich obsługa jest znacznie bardziej intuicyjna niż w przypadku urządzeń mechanicznych.
Bieżna antygrawitacyjna, czy ciśnieniowa?
Bieżnia antygrawitacyjna jest nowoczesnym sprzętem o wysokim stopniu zaawansowania. Ćwiczenie na tym urządzeniu umożliwia trenującemu odciążenie jego organizmu. Z tego powodu trening może być dłuższy i intensywniejszy. Takie bieżnie są przeznaczone głównie dla osób, które w przeszłości doznały jakichś poważnych kontuzji.
Bieżnia ciśnieniowa to sprzęt fitness, który został wyposażony w specjalistyczną kapsułę. Służy ona do generowania podciśnienia, co w efekcie ma przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując bieżnię?
Kupując bieżnie, należy skupić się na następujących parametrach, jak moc silnika, nośność, rozmiar pasu biegowego, prędkość, nachylenie, funkcje wbudowanego komputera, dodatkowe elementy wyposażenia, cena, marka.
Oczywiście, jeśli nie jest się pewnym swojego wyboru, warto skorzystać z porady specjalisty. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu ProSportowy.pl.
W jaki sposób korzystać z bieżni?
Aby zakup się amortyzował, bieżnia musi być aktywnie użytkowana. Warto zatem ćwiczyć, pamiętając o kilku prostych regułach: rozciąganiu się, uruchamianiu bieżni przez wejściem na nią, bieganiu środkiem pasa i wykorzystywaniu funkcji dodatkowych.
Oczywiście należy pamiętać również o tym, żeby używać programów treningowych. Dzięki temu ćwiczenia będą bardziej angażujące, a co za tym idzie, a efekty staną się szybciej widoczne.
Przeczytaj również: Jak schudnąć z ud: sześć sposobów na smukłe uda i wyrzeźbione pośladki.
Komentarze
2