Spoiwa Kultury zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo przestrzeń miejska stanie się miejscem sztuki. Mieszkańcy będą mogli aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu podczas wspólnego „ćwiczenia z dystansu”.
Hamburski kolektyw performatywno-medialny LIGNA wraz z udziałem 13 choreografów i choreografek z wielu krajów zaprezentują w Szczecinie projekt „Rozproszenie wszędzie! Ćwiczenie z dystansu solidarnego”. Jest to próba twórczego dialogu z sytuacją pandemii i zalecanego w związku z nią dystansu fizycznego. Wszystko zostanie zorganizowane 4 października o godz. 16 na placu Solidarności – miejscu, które często staje się centrum różnych wydarzeń, zazwyczaj politycznych. Tym razem stanie się miejscem spotkania ludzi chcących razem stworzyć coś nowego: wspólną, kierowaną głosem choreografię i trochę z przymrużeniem oka, a trochę na poważnie spędzić czas, myśląc o sobie i innych.
Artyści już wcześniej prezentowali swój projekt m.in. w Zurychu, Frankfurcie i Berlinie. Za każdym razem bilety są wyprzedane. Ludzie przychodzą z różnym przygotowaniem, ale i pełną otwartością.
Jedność w kolektywie
Każdy z uczestników otrzyma słuchawki, w których będzie słyszał instrukcje do wykonania. I choć linia poleceń dla wszystkich będzie taka sama, to ponieważ każdy przychodzi z własnymi doświadczeniami i rozumieniem rzeczywistości, wykonywane gesty nie będą identyczne. Nasza jednostkowość będzie widoczna. Tu nie chodzi jednak o stworzenie baletu i przedstawienia, które dobrze się ogląda. Przede wszystkim to ma być wyjątkowym przeżyciem dla uczestników. Spokojnym i osobistym czasem na doświadczenie, jak odczuwamy dystans, jak poprzez to widzimy innych, czy jako kolektyw jesteśmy w stanie funkcjonować?
Każdy jest zaproszony
Skoro celem nie jest wypracowany taniec, zaproszenie do wspólnego odkrywania przestrzeni jest kierowane do wszystkich. Proste komunikaty nie będą wymagać ponadprzeciętnych umiejętności fizycznych. Akcent jest postawiony na wspólnym działaniu. Do wyboru będzie język polski i angielski, dzięki czemu również zagraniczni goście mogą wziąć udział w wydarzeniu.
Próba spotkania się w dystansie
– Każdy z choreografów miał tylko 4 minuty, by zająć widza swoją historią. Niektóre z nich w przewrotny sposób zapraszają do zabawy w dystans do samego siebie. Do tego kim jestem, gdzie się znalazłem i gdzie teraz wszyscy się znajdujemy. Czasem może pomagać nam na nowo się odnajdywać. Szekspirowi przypisuje się słowa, że teatr jest lustrem, w którym społeczność przegląda się we współczesności. Ten kolektywny charakter teatru jest tu kluczowy, bo daje szansę na wspólne przyglądanie się też sobie nawzajem, wspólne rozpoznanie, jak reaguje na zmiany, czy jesteśmy skłonni redefiniować przyzwyczajenia, ustalone odgórnie ograniczenia – mówi Janek Turkowski, organizator wydarzenia. – To godzina dla nas, by poczuć się na nowo z innymi i poczuć, czym jest np. wyznaczony restrykcjami dystans 1,5 metra. Jak wykonać czynność, kiedy nie można się do siebie zbliżyć. Czy jest możliwe uzyskanie tego samego poczucia bliskości, jak przy bezpośrednim kontakcie?
Również w internecie
Czas pandemii to nie tylko ograniczenia, ale też niesamowita motywacja i inspiracja do tego, by wykorzystać internet do działań kulturalnych. Dzięki transmisji online, ci, którzy z różnych powodów nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, będą mogli choć w taki sposób włączyć się we wspólne ćwiczenie. – Dużo ludzi przebywa na kwarantannach i chcemy o nich pamiętać. Wszyscy jesteśmy dotknięci tą sytuacją i jeżeli mamy możliwość, by włączyć w wydarzenie zamkniętych w domach, to chętnie to zrobimy – tłumaczy Turkowski.
Na wydarzenie obowiązują wejściówki. Zapisy drogą elektroniczną: info@kana.art.pl Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności związanych z pandemią. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczek, uczestnikom będzie również mierzona temperatura. Minimalny wiek uczestników to 10 lat.
Spoiwa Kultury po raz pierwszy odbędą się jesienią. Festiwal podzielony jest na dwa sety: pierwszy (22-26.09) będzie rozmową z przeszłością i historią, drugi (30.09-04.10) – próbą diagnozy skrawków teraźniejszości.
Spoiwa Kultury zawsze był dla świadectwem czasu, w jakim się znajdujemy. Próbą rozpoznania, w jaki sposób postrzegamy, rozpoznajemy, słyszymy rzeczywistość. W tym roku nie zabraknie rozważań nad sytuacją, która każe na nowo definiować poczucie wspólnoty, komunikacji i dbałości o drugiego człowieka.
Więcej informacji na www.spoiwakultury.eu
Komentarze
5