Własny, pięknie urządzony ogród może być naszą oazą spokoju i harmonii. Jednym z najciekawszych elementów, dodających ogrodowi uroku, jest oczko wodne. Jeśli marzysz o założeniu go u siebie, nie musisz być profesjonalistą. Z odpowiednią wiedzą i odrobiną wysiłku stworzysz piękne miejsce do relaksu w przydomowym ogrodzie. Dlaczego warto?

Oczko wodne w ogródku to nie tylko sposób na ozdobienie przestrzeni, ale także możliwość obcowania z naturą i czerpania z tego korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Również akwarium w domu otwiera drzwi do fascynującego świata podwodnego, którego obserwacja relaksuje i redukuje stres. Posiadanie akwarium lub oczka wodnego to także wspaniała okazja do nauki dla całej rodziny. Dzieci mogą obserwować zachowania ryb i poznawać różne ich gatunki, podziwiać rośliny wodne oraz uczyć się rozumieć cykl życia wodnego ekosystemu.

Domowe akwarium czy ogrodowe oczko wodne zwiększa naszą świadomość ekologiczną, ponieważ wymaga odpowiedzialności w zakresie dbania o środowisko życia ryb i roślin wodnych.

Jak przygotować oczko wodne? O tym w dalszej części artykułu.

Planowanie i projektowanie

Przed rozpoczęciem prac nad oczkiem wodnym należy dokładnie zaplanować jego lokalizację i rozmiar. Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do sukcesu. Upewnij się, że wybierasz miejsce z odpowiednią ilością światła słonecznego oraz z dala od korzeni drzew, które mogą utrudniać pracę.

Następnie zdecyduj, jak duże ma być oczko wodne, jakiego kształtu, czy będzie to niewielki stawek, czy też większe jeziorko. Na tym etapie warto zaprojektować również elementy takie jak strumienie czy wodospady, które na pewno dodadzą całemu ogrodowi oryginalności i uroku.

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Zaznacz zaprojektowane granice oczka wodnego za pomocą sznurka lub farby do trawy.

Rozpocznij kopanie dołu, usuwając warstwę trawy i gleby. Upewnij się, że głębokość oczka wodnego jest zgodna z Twoim projektem i zapewni odpowiednią przestrzeń dla roślin i ryb, jeśli takie planujesz. Na dnie dołka umieść materiał izolacyjny w postaci folii PCV, który zapobiegnie wyciekowi wody. Bardzo dobrze sprawdzają się też gotowe elementy, czyli oczka wodne i kaskady z giętkiego polietylenu, dostępne w sklepie Planta Garden.

Następnie zainstaluj system filtracji, który zapewni czystą i zdrową dla roślin i ryb wodę. Brzegi oczka wodnego warto wyłożyć kamieniami ozdobnymi. Dodadzą one zbiornikowi naturalnego uroku i pomogą zintegrować go z otaczającym ogrodem. Na koniec napełnij oczko wodne czystą wodą, pozbawioną substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla roślin i ryb.

Pielęgnacja 

O czystość wody w swoim małym akwenie należy regularnie dbać, aby utrzymać zdrowie roślin i zwierząt wodnych. Usuwaj martwe liście i inne zanieczyszczenia z powierzchni wody. Sprawdzaj, czy działa system filtracji. Zadbaj też o odpowiednią ilość tlenu w wodzie. Rozważ zainstalowanie fontanny lub pompy napowietrzającej. W specjalistycznych sklepach znajdziesz specjalne napowietrzacze .