Z pewnością każdy kierowca przeżył w swoim życiu chwile grozy, czy to ze względu na własną nieuwagę, czy też nieostrożność innych uczestników ruchu drogowego. Wliczają się w to nie tylko kierowcy, ale także rowerzyści. A przechodnie? Niestety, ale najnowsze badania wskazują na to, że piesi nie są w stanie zachować szczególnej ostrożności przy jezdni. Czego brakuje? Przede wszystkim świadomości zagrożenia, ale i rozwagi. Eksperci szacują, że nauka o bezpieczeństwie na drodze powinna być już wpajana od najmłodszych klas szkolnych, a później utrwalana w domu przez rodziców.
Z roku na rok jest coraz więcej wypadków na drogach
Komenda Główna Policji co roku dostarcza nam wiele istotnych statystyk. Do najważniejszych zaliczane są wypadki na drogach. Zgodnie z aktualnym raportem:
- W 2021 roku doszło do 40 674 wypadków na drodze, przez co śmierć poniosło aż 3630 osób, a pozostałe 37 044 osoby zostało rannych.
- Piesi spowodowali aż 3149 wypadków i tendencja ta z roku na rok jest coraz wyższa!
W czym tkwi problem? Nie rozwaga, zapatrzenie, roztargnienie, korzystanie z urządzeń mobilnych, słuchawki na uszach - sytuacji można by mnożyć. Niemniej mając na uwadze wciąż powiększającą się liczbę wypadków, warto byłoby zastanowić się nad korzyściami, jakie zapewnia polisa ubezpieczeniowa na życie ww.ubezpieczeniaonline.pl. Porównanie cen ubezpieczycieli powinno skłonić nas do myślenia, ponieważ za niewielką miesięczną opłatę otrzymujesz spokój ducha, nie martwiąc się o wciąż rosnące, wręcz holendernie drogie koszty leczenia.
Bezpieczeństwo na drodze, a zasady
Wystarczy włączyć telewizor, aby przynajmniej raz w tygodniu usłyszeć o kampanii społecznej mającej na celu zwiększanie świadomości na temat zagrożeń drogowych. To bardzo ważne, aby tego rodzaju informacje były wciąż powtarzane, niejako wpajane nam do głów. Chyba większość z nas zgodzi się, że najwięcej tego typu informacji dotyczy widoczności pieszych na drodze. O czym, jako pieszy powinieneś pamiętać? Z pewnością o tym, by po zmroku (choć rady te warto również stosować w ciągu dnia):
- Ubierać się w zdecydowanie lepiej widoczną odzież ochronną.
- Stosować odblaski - np. opaski na ręce, przypinki do torby lub plecaka.
- O świecący jaskrawym kolorem mały gadżet, który można przypiąć do plecaka.
- Stosować odblaskowe kamizelki.
- Nie korzystać ze smartfona przy przejściu dla pieszych.
- Myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć.
Przykład idzie z góry? Ucz bezpieczeństwa
Nie da się ukryć, że największą rolę w kwestii nauki panujących zasad bezpieczeństwa na drodze są rodzice. To najlepsze źródło wiedzy dla małych dzieci, które w mamie i tacie widzą godnego do naśladowania superbohatera. Dzieci obserwują i wyciągają wnioski. Dlatego też jako rodzic powinieneś przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, jak rozglądanie się na przejściu dla pieszych, czy przechodzenie przez jezdnie wyłącznie na zielonym świetle - naucz dzieci czym jest sygnalizacja i jak ją interpretować. Poza tym, warto rozważyć ofertę ubezpieczycieli - np. ze strony https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/czy-do-kredytu-hipotecznego-konieczna-jest-polisa-na-zycie/157.html - którzy przy dużo niższej cenie, mogą ubezpieczyć nie tylko dorosłych, ale i całą rodzinę - w tym małych dzieci. Cena polisy obejmuje ochronę nawet dla 10 osób jednocześnie i jest wsparciem w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
Komentarze
0