Budując dom chcemy by nasza inwestycja przebiegła jak najszybciej i możliwie tanim kosztem. To oczywiste! Jak wybrać projekt domu, żeby zrealizować swoje założenia? Gdzie możemy szukać oszczędności i jak analizować projekty domów pod kątem ekonomii realizacji? Przedstawiamy kilka sugestii, dzięki którym wybierzecie optymalne rozwiązanie dla siebie.

Po czym rozpoznać projekty domów tanich w budowie?

Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych warto skupić się na podstawowych kwestiach, które mogą nas informować o tym, czy dany projekt jest tani w budowie. O ekonomi inwestycji może świadczyć kilka czynników, które – jeśli zawarte w projekcie domu – pozwolą szybko i sprawnie przeprowadzić budowę. Na co zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się podstawowym kwestiom.

1. Prosta forma, zwarta bryła, bez nieregularnych kształtów.

Wybierając projekt domu warto szukać takich, które posiadają zwartą bryłę i możliwie najprostszą formę, bez udziwnień i nieregularności. Każde odstępstwo od regularnej formy, każdy wykusz, czy lukarna powoduje wzrost kosztów, począwszy od fundamentów, po samą konstrukcję dachu. Najtańsze projekty domów posiadają formę opartą na planie kwadratu, lub prostokąta. Budowa jest wtedy prosta, podobnie jak prosty i przejrzysty jest układ pomieszczeń wnętrza, które można podzielić w jasny i przejrzysty sposób.

Dom przy Cyprysowej 55 Dom przy Cyprysowej 55

2. Symetryczny, tani w wykonaniu dach.

Dach to jeden z bardziej kosztownych elementów w trakcie budowy domu, dlatego warto wybrać projekt z prostym i symetrycznym dachem. Najtańsze w wykonaniu są projekty domów z dachem dwuspadowym. Taki dach nie wymaga skomplikowanych konstrukcji więźbowych, stawia się go sprawnie. Nie musi go również wykonywać wyspecjalizowana ekipa, co obniża koszty inwestycji. Dach dwuspadowy ma jeszcze jedną zaletę, szczególnie istotna w przypadku, gdy wybieramy projekty domów parterowych. Dzięki swojej konstrukcji, przy odpowiednim kącie, daje możliwość adaptacji poddasza na cele mieszkalne. W domu parterowym, z dachem dwuspadowym na poddaszu jest więcej miejsca, niż w domu z dachem wielospadowym. Jeśli wybieramy projekty domów z dachem wielospadowym warto wybrać takie o symetrycznych połaciach dachowych (np. dachy kopertowe).

Dom przy Bukowej 18 Dom przy Bukowej 18

3. Ekonomiczna konstrukcja budynku.

Wybierając swój przyszły dom pod kątem ekonomi realizacji zwróćmy uwagę na konstrukcję budynku. Warto wybierać takie projekty, które są oparte na możliwie jak najmniejszej ilości ścian nośnych. Elementy konstrukcyjne – takie jak ściany nośne – są zwykle drogie wykonaniu, dlatego, jeśli to możliwe, warto wybierać domy, w których jest ich niewiele. Najtańsze projekty domów są oparte na jednej, lub dwóch ścianach nośnych, co ogranicza wydatki na wykonanie stanu surowego. Domy tanie w budowie to również takie, które nie posiadają nadmiernej ilości dużych przeszkleń. Optymalizacja wielkości i ilości okien to klucz do oszczędności.

Sporo zaoszczędzić można również wybierając projekt domu z mniejsza ilością kominów. Jest to stosunkowo drogi w wykonaniu element mający wpływ na konstrukcję domu. Ekonomiczne domy lokalizują w obrębie jednego pionu kominowego kilka pomieszczeń. Taki zabieg pozwala ograniczyć ilość trzonów kominowych. Najtańsze domy posiadają 1 komin, lecz o domach tanich możemy mówić również w przypadku, gdy są 2 ciągi kominowe.

Dom przy Bukowej 18 Dom przy Bukowej 18 - rzut parteru

4. Przemyślany układ wnętrza i instalacji.

Przyglądając się samemu wnętrzu projektu, warto zadbać, by instalacje zaplanowane w domu stanowiły harmonijną całość. Poszczególne lokalizacje pomieszczeń powinny se sobą współgrać. Podstawa to dobry układ pionów wodno-kanalizacyjnych. Jeśli są zlokalizowane blisko siebie, to nie wymagają wykonania kosztownych instalacji prowadzonych z jednego końca domu na drugi. Projekty, w których kuchnia „przytulona” jest do łazienki, będą tańsze w budowie od tych, w których dystans między nimi jest większy.

Starajmy się również wybierać projekty domów, które posiadają w dokumentacji wszystkie możliwe projekty instalacji wewnętrznych;

  • elektryczną
  • gazową (nawet, jak nie planujemy ogrzewać domu gazem, nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać)
  • teletechniczną (internet, tv-sat, domofon, wideodomofon)
  • wentylację mechaniczną z rekuperacją
  • solarną, czy fotowoltaiczną

Projekty domów tanich w budowie to powodzenie naszej inwestycji. Wybierając właściwy projekt nie narazimy naszego domowego budżetu na przerastające nasze możliwości koszty. Dobry projekt wprowadza ład i porządek w proces inwestycji oraz spokój w nasze życie. Odpadają na obawy, czy na pewno się uda? Warto wybrać najlepiej i cieszyć się własnym domem tak szybko,jak tylko się da.