Większość z nas wybierając doniczkę, zwraca uwagę przede wszystkim na to, czy pasuje ona do naszego wnętrza. Jej wielkość zazwyczaj dobieramy uznaniowo, a na materiał, z którego została wykonana, patrzymy tylko pod kątem estetycznym.
Często, dopiero po jakimś czasie okazuje się, że nasz wybór nie był najlepszy, ponieważ albo doniczka jest nieodpowiedniej wielkości, albo ma niepraktyczny kształt, czy fakturę, która jest uciążliwa w czyszczeniu. Może się także okazać, że wybraliśmy doniczkę z materiału, który nie jest odpowiedni do warunków, w jakich będzie się znajdowała. Co zatem wziąć pod uwagę podczas zakupu doniczek? Poniżej porady praktyczne, a w tym sklepie możliwość zakupu doniczek kwiatowych.
Miejsce przeznaczenia
Inne doniczki powinniśmy kupić, jeśli planujemy ustawić w nich rośliny na tarasie, a inne do domu. Kierujmy się nie tylko ich estetyką, ale przede wszystkim względami praktycznymi. Na balkon, czy taras należy wybrać doniczki, które będą odporne na działanie czynników atmosferycznych. Powinny być także dosyć ciężkie, szczególnie jeśli zamierzamy posadzić w nich duże rośliny. Dzięki temu będą stabilniej stały i nie przewróci ich byle podmuch wiatru.
Wielkość i kształt donicy
Przyjmuje się, że nowa donica powinna być mniej więcej o 2-3 cm większa od poprzedniej. Niektóre rośliny lepiej czują się w małych pojemnikach, ponieważ nie potrzebują dużo podłoża, jak np. storczyki, czy różnego rodzaju kaktusy. Inne rośliny jednak w zbyt ciasnych doniczkach, do których zmieści się mało podłoża, będą szybko więdnąć, ponieważ będzie ono szybko wysychało. Wybierając doniczkę, koniecznie należy wziąć pod uwagę także to, jakiego rodzaju jest jej system korzeniowy. Dla roślin o płytkich i rozległych korzeniach najlepsze będą niskie i szerokie. Wąskie i wysokie będą natomiast lepsze dla roślin, których korzenie sięgają głęboko jak np. palmy. Niezależnie od kształtu doniczki nie należy przesadzać roślin od razu do zbyt dużych pojemników, spowoduje to nadmierny rozrost bryły korzeniowej i zahamowanie wzrostu nadziemnej części rośliny, na której najbardziej nam przecież zależy.
Materiał, z którego wykonana jest doniczka
Wybór materiału, z jakiego została wykonana doniczka, nie powinien być przypadkowy. Oprócz względów estetycznych duże znaczenie ma także aspekt praktyczny. To na jaką donice się zdecydujemy, zależeć powinno przede wszystkim od miejsca, gdzie znajdzie ona swoje miejsce. Poza tym różne rośliny mają różne preferencje. Do wyboru mamy doniczki plastikowe, ceramiczne, drewniane metalowe oraz betonowe. Zioła najlepiej rosną w doniczkach ceramicznych, ewentualnie plastikowych. Dla storczyków najlepsze będą doniczki szklane lub z przezroczystego plastiku, ponieważ ich korzenie potrzebują dostępu do światła. Rośliny kwitnące najlepiej posadzić w doniczkach ceramicznych, drewnianych lub plastikowych. Dwa pierwsze rodzaje przepuszczają powietrze, co jest korzystne dla korzeni roślin. Wystawione jednak na działanie słońca podłoże w nich szybko wysycha. Plastikowe dłużej utrzymują wilgoć, ale podczas wysokich temperatur korzenie roślin się w nich zaparzają.
System nawadniania
Dla osób często wyjeżdżających i zapracowanych doskonałym rozwiązaniem są donice z systemem nawadniającym. Po nalaniu wody do specjalnego zbiornika roślina nie wymaga podlewania nawet przez kilka tygodni. O tym, że należy uzupełnić poziom wody w zbiorniku, poinformuje nas specjalny wskaźnik.
Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjne donice, pamiętać należy o tym, aby miały otwory umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody. Ich brak może spowodować zaleganie wody w podłożu i gnicie korzeni. O doniczkach na zioła więcej przeczytasz tutaj.
Komentarze
0