Aranżując przestrzeń mieszkalną stajemy przed dylematem dotyczącym tego, na jaki konkretnie styl się zdecydować. Jednym z tych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, jest styl rustykalny, dzięki któremu można stworzyć wnętrze z wyjątkowym klimatem. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i zobaczmy, jak zaprojektować mieszkanie w rustykalnej estetyce!

Wielu z nas, styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z wakacjami spędzonymi u dziadków na wsi, i słusznie. Niepowtarzalna sielankowa atmosfera, skromne i naturalne wnętrza, prosty swojski klimat - to tylko niektóre elementy, jakie przychodzą na myśl, gdy mówimy o aranżowaniu przestrzeni w tym właśnie stylu. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa!

Styl rustykalny - jakie są cechy charakterystyczne?

Obecnie coraz częściej odchodzimy od nowoczesności na rzecz estetyki z minionych dekad. To dlatego styl rustykalny, który kojarzony jest głównie z polską wsią, na powrót zdobywa uznanie tysięcy naszych rodaków i to także w kontekście urządzania mieszkań czy domów w przestrzeni miejskiej. Początki stylu rustykalnego sięgają przełomu XIX i XX wieku, a jednym z głównych aspektów jest w tym przypadku nawiązanie do natury. Styl rustykalny jest na swój sposób prosty i minimalistyczny, a ogromne znaczenie odgrywają elementy ludowe, choć nie jest to żadna reguła. W tej chwili projektanci bardzo często wprowadzają do rustykalnych wnętrz nowocześniejsze akcenty, np. lamele dekoracyjne czy współczesne meble, ale najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego balansu.

Mieszkanie w stylu rustykalnym - jak zaaranżować

Stawiając na aranżację w stylu rustykalnym powinniśmy wybierać neutralne kolory, w tym w szczególności barwy ziemi, a więc biel, odcienie beżu, brązu, zieleni. Mowa zarówno o kolorach ścian, ale także wszelkich ozdób. Jeśli ktoś nie chce malować ściany farbą, ciekawą i oryginalną alternatywą są tapety gładkie i strukturalne, który w prosty sposób mogą odmienić oblicze każdego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest też wybór elementów wyposażenia, które są stworzone z naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, len, bawełna i wiele innych. Chodzi m.in. o różnego typu dywany, narzuty, ozdobne poduszki, koce, wiklinowe kosze itp. Część dekoracji może posiadać tradycyjne ludowe wzory czy też motywy roślinne, ale pamiętajmy, aby nie przesadzić.

Jakie dekoracje i dodatki we wnętrzu rustykalnym?

Urządzając poszczególne pomieszczenia w rustykalnym stylu zadbajmy przede wszystkim o to, aby wizualnie były ze sobą spójne i tworzyły zgraną całość. W rustykalnym wnętrzu nie powinno zabraknąć prawdziwych roślin, w tym kwiatów doniczkowych, które można umieścić np. w kamiennych donicach. Wyposażając mieszkanie warto zdecydować się na pozyskanie przedmiotów z tzw. duszą, a więc m.in. starych mebli, ale też zegarów, lamp czy urządzeń (tj. żelazko, radio) z drugiej ręki. Przestrzeń urządzona w tej estetyce nie musi być idealna, a wręcz przeciwnie. Ciekawymi dodatkami mogą być też przedmioty wykonane ręcznie, np. malowane czy haftowane obrusy, serwetki, które sprawią, że wnętrze nabiera charakteru.

Niezależnie od tego, na jakie dodatki postawimy, warto pamiętać o głównym przesłaniu stylu rustykalnego: przytulność i sielanka. Tej atmosfery nie może zabraknąć!