Jest spora grupa osób, która z urządzeń Paczkomat® korzysta dość jednostronnie: odbierając paczki i od czasu do czasu nadając zwroty. Tymczasem za pomocą tych maszyn InPostu można również wysyłać przesyłki kurierskie, robiąc to o wiele wygodniej niż w pocztowym okienku. Co więcej, Paczkomat® jest dostępny przez całą dobę, więc nie trzeba się obawiać o godziny dostarczenia paczki do punktu odbioru. Dla tych, którzy chcą się nauczyć jak to zrobić, powstał ten sprytny poradnik, dzięki któremu każdy poradzi sobie z nadaniem swojej pierwszej paczki!
Wysyłanie jest bardzo proste i są na to dwa sposoby
Korzystanie z urządzeń Paczkomat® zostało tak opracowane, aby u podstaw tego doświadczenia leżała wygoda, ergonomia i brak szczególnych ograniczeń. Dlatego ta metoda przez ostatnie lata zajęła szczególne miejsce w sercach Polaków, co z pełną mocą potwierdzają statystyki po stronie zarówno samego InPostu, jak i poszczególnych sklepów internetowych. Cały system logistyczny po prostu działa, a odbiorca końcowy spędza przy maszynie najczęściej tylko kilkanaście sekund.
Podobnie przyjemnie jak odbieranie, prezentuje się nadanie paczki w urządzeniu Paczkomat®. Co istotne, taką przesyłkę można skierować do dowolnie wybranego punktu Paczkomat®, jak i skorzystać z klasycznej przesyłki kurierskiej dostarczanej „pod drzwi”. Obecność tych dwóch opcji praktycznie wyczerpuje najbardziej typowe potrzeby związane z wysyłką paczek. Jedynym ograniczeniem — poza wagą, do 25 kg — będą w tym przypadku gabaryty, które to warto zweryfikować przed przystąpieniem do nadania. Od nich będzie zależała też cena usługi:
-
Największy gabaryt to „C” i mieści on paczkę o maksymalnym rozmiarze 41 × 38 × 64 cm;
-
Pośrednia opcja to „B”, tutaj nie można przekroczyć 19 × 38 × 64 cm;
-
Mała paczka, czyli „A”, to nie więcej niż 8 × 38 × 64 cm.
Znając wymiary paczki, możemy przystąpić do utworzenia zlecenia w systemie InPost. Chociaż z nazwy może to się wydawać skomplikowane, w istocie jest niesamowicie prostą czynnością. Są na to dwa bardzo komfortowe sposoby, a każdy z nich został opracowany tak, aby czas przeznaczony na adresowanie ograniczyć do minimum.
Nie musisz mieć etykiety, wystarczy aplikacja
Pierwszy sposób jest przeznaczony dla tych osób, które już korzystają z aplikacji mobilnej InPostu i cenią sobie przejrzystość tego rozwiązania. Jest to jednocześnie metoda najprostsza i zdecydowanie bardziej eko, niż inne, klasyczne możliwości wysyłkowe. Dzięki mechanizmom zawartym w aplikacji, nie generujemy etykiety, a tym samym nie musimy jej drukować i naklejać. Jak zatem postępować?
-
Zapakuj paczkę i sprawdź, jaki ma rozmiar.
-
Przygotuj adres – jeśli interesują cię przesyłki kurierskie, to ważne, aby znać dokładne dane teleadresowe odbiorcy, wraz z kodem pocztowym, numerem telefonu i adresem e-mail.
-
W aplikacji odszukaj ikonę „Nadaj”, po czym uzupełnij wszystkie wymagane dane. Pamiętaj, że na tym etapie wybierasz właściwy gabaryt oraz ewentualną kwotę ubezpieczenia.
-
Podczas kolejnego kroku opłacisz przesyłkę dzięki przelewom PayByLink, w tym korzystając z BLIK-a, karty płatniczej oraz szybkiego transferu bankowego.
-
Ostatnia prosta to nadanie paczki w urządzeniu Paczkomat® — możesz zrobić to na trzy sposoby: otwierając skrytkę zdalnie z aplikacji, skanując kod QR lub wprowadzając numer nadania na ekranie maszyny.
Czy to wszystko? Tak, teraz wystarczy jedynie śledzić drogę paczki do odbiorcy w aplikacji – wszystkie statusy są odświeżane na bieżąco.
Strona internetowa, etykieta i skanowanie w urządzeniu Paczkomat®
Pierwsza metoda jest bardzo atrakcyjna ze względu na to, że całość procedury — od wprowadzenia danych, po opłacenie paczki — można przejść z poziomu smartfona. Przy okazji nie trzeba drukować etykiety, przez co zdecydowanie bardziej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Jednak to nie jest jedyna forma nadania przesyłki kurierskiej. Druga, bardziej tradycyjna, wymaga przejścia z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub urządzeniu mobilnym pod adres https://inpost.pl/wysylam i wypełnienia formularza nadawczego. Co istotne, można z niego skorzystać bez logowania się — po prostu przechodząc pod podany wyżej adres.
Pierwszy krok to wybór sposobu dostawy — np. do urządzenia Paczkomat®, lub bezpośrednio pod adres odbiorcy. Należy zauważyć, że ta pierwsza metoda jest atrakcyjniejsza finansowo i warto z niej korzystać zawsze, jeśli jest to tylko możliwe. Dalej cały proces wygląda podobnie jak opisany powyżej w przypadku aplikacji, z tą różnicą, że po opłaceniu nadawca musi jeszcze pobrać etykietę, wydrukować ją i przytwierdzić do paczki. Następnie w urządzeniu Paczkomat® trzeba zeskanować kod z etykiety lub ręcznie wprowadzić na ekranie numer paczki. To wszystko!
Nadawanie przesyłek kurierskich może być niezwykle proste. Udowadnia to ekosystem InPostu, na czele z urządzeniami Paczkomat® właśnie. Jest to sposób szybki, dostępny przez całą dobę i niewymagający zaawansowanej znajomości obsługi komputera lub logowania się w wielu miejscach, dzięki temu z powodzeniem może skorzystać z tego rozwiązania niemal każdy.
Komentarze
0