Zatoki przynosowe odpowiadają za nawilżanie i ogrzewanie wydychanego powietrza oraz wyrównywanie różnicy ciśnienia podczas oddychania. Niestety są one bardzo wrażliwe na zmiany pogody, co można najbardziej odczuć jesienią i zimą. Czym objawia się zapalenie zatok? Jak złagodzić dolegliwości?
Czym jest zapalenie zatok i jakie są jego przyczyny?
Zatoki to przestrzenie w okolicach jam nosowych, które wypełnione są powietrzem. Są one wyjątkowo podatne na infekcje wirusowe i bakteryjne oraz alergie. Na skutek stanu zapalnego zatoki wypełniają się płynem i zostają zablokowane. Chory odczuwa ucisk i ból twarzy, zatkany nos, katar i inne objawy charakterystyczne dla infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie zatok wynika najczęściej z przeziębienia, czyli infekcji wirusowej, ale czasem objawy mogą zostać wywołane przez bakterie, alergeny, a nawet grzyby.
Bakteryjne zapalenie zatok jest często następstwem niedoleczonej infekcji wirusowej. Jeśli takie objawy, jak zatkany nos i ból w okolicach zatok, nie ustępują po dziesięciu dniach, ale zaostrzają się (wydzielina z dróg oddechowych zmienia kolor, pojawia się gorączka), można przypuszczać, że doszło do nadkażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza.
W leczeniu ostrego, wirusowego zapalenia pomagają preparaty takie jak spray do nosa, które zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból głowy i zatok, dostępne w aptekach bez recepty. Gdy czas choroby się wydłuża, a objawy zaostrzają, lekarz może poszerzyć farmakoterapię o sterydy donosowe i antybiotyki.
Po jakich objawach rozpoznaje się zapalenie zatok?
Stan zapalny obejmuje błonę śluzową wyściełającą zatoki przynosowe i wywołuje takie objawy, jak:
- ból i ucisk w okolicach nosa i zatok,
- uczucie zatkanego nosa,
- katar,
- wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,
- ból gardła,
- osłabienie węchu,
- obrzęk,
- ból zębów,
- ból ucha,
- gorączka,
- nieświeży oddech,
- kaszel,
- ból głowy,
- zmęczenie.
W zależności od czasu trwania dolegliwości wyróżniamy ostrą, podostrą i przewlekłą postać tej choroby. Najkrócej trwa ostre zapalenie zatok – do 4 tygodni, które najczęściej wywołane jest przez wirusy. Objawy podostrego zapalenia zatok utrzymują się od 4 do 12 tygodni. O przewlekłej chorobie mówimy wtedy, gdy trwa powyżej 12 tygodni. Im dłużej trwa zapalenie zatok, tym większe prawdopodobieństwo, że doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej. Niektóre osoby mają tendencje do chorowania kilka razy w roku. Mówimy wówczas o nawracającym zapaleniu zatok.
Zapalenie zatok bardzo często ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji lekarskiej. Trzeba jednak bacznie obserwować objawy i reagować, jak tylko zaczną przybierać niepokojącą formę. Do wizyty u lekarza powinny skłonić:
- wysoka gorączka (powyżej 40°C),
- splątanie lub inne zaburzenia psychosomatyczne,
- zaburzenia widzenia,
- drgawki,
- sztywność karku.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
- Płukanie nosa i zatok solą fizjologiczną – lekko słony płyn dobrze nawilża śluzówkę, zmniejsza obrzęk oraz rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu ułatwia jej ewakuację z zatok.
- Inhalacje – ciepła para wodna (najlepiej z dodatkiem olejku eukaliptusowego) szybko odtyka zatoki i poprawia komfort oddychania przez nos.
- Ciepłe okłady na okolice zatok – rozgrzanie bolącego miejsca łagodzi ból, redukuje obrzęk, a także zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i pomaga w udrożnieniu zatok.
- Picie dużej ilości płynów – sprawia, że organizm produkuje rzadszą wydzielinę, która nie zapycha zatok i łatwiej jest ją wydmuchać. Poza tym dobrze nawodniony organizm lepiej radzi sobie w walce z infekcjami.
- Unikanie czynników, które mogą wywoływać objawy zapalenia zatok (zwłaszcza u alergików), takich jak kurz, pyłki czy dym papierosowy.
- Masaż twarzy, akupresura, akupunktura – łagodzą ucisk twarzy i bólu zatok.
Źródło:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17701-sinusitis
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Materiał powstał we współpracy z Haleon.
Komentarze
1