Czy jedynym sposobem na szybszą pracę dysku HDD jest... wymiana na nowszy model albo przejście na wariant SDD? Okazuje się, że nie. Zanim zdecydujesz się na „radykalniejsze” kroki wymagające zakupu innego egzemplarza, wypróbuj kilka sposobów na przyspieszenie dysku twardego. Przekonaj się, czy przynoszą efekty na Twoim komputerze!

Dysk twardy – co się dzieje?

Wciąż stosunkowo popularne wśród użytkowników dyski HDD odpowiadają za przechowywanie danych, co jest możliwe za sprawą zapisu na specjalnych, magnetycznych talerzach z ruchomymi głowicami. Upraszczając, im szybszy obrót, tym szybsza i wydajniejsza praca tego podzespołu. Dyski HDD pod względem trwałości, wydajności i podatności na uszkodzenia mechaniczne ustępują nowocześniejszym dyskom SSD, ale wciąż są konkurencyjne np. pod względem pojemności danych. Właśnie dlatego część użytkowników chce pozostać przy HDD. Kłopotem pozostaje jednak wolniejsza praca dysku, która może być zauważona od samego początku korzystania z komputera lub w dłuższej perspektywie czasowej.

Wolna praca dysku twardego jest zauważalna m.in. poprzez:

  • długie uruchamianie systemu,
  • długie uruchamianie programów, gier,
  • powolny zapisu plików.

Jeśli problem jest obserwowalny od pierwszego dnia obcowania z nowym komputerem, prawdopodobnie dysk HDD ma słabe parametry techniczne. Jeżeli jednak niekorzystne zjawiska nasilają się z czasem, być może jest szansa na przyspieszenie pracy podzespołu dzięki kilku prostym zabiegom.

Przyspiesz dysk HDD

Sprawdź, co możesz zrobić, aby przyspieszyć dysk twardy typu HDD.

1. Usuń zbędne pliki

Każdy dysk ma określoną pojemność, np. kilkuset GB. Dysk HDD, który jest bliski całkowitego zapełnienia, pracuje wolniej. Dlatego warto dokładnie prześledzić, co trzymasz w pamięci komputera. Prawdopodobnie znajdziesz wiele niepotrzebnych plików, dodatkowych kopii i innych „śmieci”. Czyszczenie pamięci możesz wykonać ręcznie, folder po folderze, ale istnieją też specjalne programy automatyzujące ten proces.

2. Wykonaj skanowanie antywirusowe

Przyczyną wolniejszej pracy dysku HDD może być wirus lub inne, złośliwe oprogramowanie, które wykryjesz i usuniesz profesjonalnym, aktualnym oprogramowaniem.

3. Zastosuj defragmentację

Jednym z działań przyspieszających pracę dysku twardego HDD jest też defragmentacja – to wbudowana funkcja systemu operacyjnego, nie musisz zatem instalować dodatkowych programów w celu jej wykonania.

Jeśli po tych działaniach dysk twardy wciąż pracuje wolno, zainwestuj w nową, szybszą pamięć HDD lub SSD w sklepie internetowym https://www.sferis.pl/.

undefined