Dach to coś więcej niż tylko dekoracyjny wierzch budynku. Zapewnia ochronę przed żywiołami i opadami, pomaga odprowadzać wodę z konstrukcji i zapewnia izolację, która pomaga utrzymać ciepło lub chłód wewnątrz budynku, w zależności od pory roku. Istnieje kilka rodzajów dachów, ale najpopularniejszym rozwiązaniem dopasowanym do polskiego klimatu jest zdecydowanie dach dwuspadowy.
- jak dobrze zaprojektować dach dwuspadowy
- jak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wpływa na konstrukcję dachu
- jak krok po kroku zbudować dach dwuspadowy
- co obejmuje prace wykończeniowe dachu dwuspadowego
Budowa domów zachodniopomorskie - projektowanie dachu dwuspadowego
Obróbka dachu jest jedną z tych umiejętności stolarskich, które wydają się dość skomplikowane, i rzeczywiście, niektóre projekty dachów są trudne. Dachy mają zasadniczo pięć rodzajów: szedowy, dwuspadowy, biodrowy, gambrel i mansardowy. Popularnym projektem na północnym wschodzie jest "solniczka", czyli dach dwuspadowy z jednym dłuższym bokiem. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe składające się z dwóch elementów: konstrukcji nośnej (szkielet) oraz pokrycia (wykończenie). W wielu przypadkach w zakupionych planach domów, szczegóły konstrukcji dachu są zawarte razem z jego projektem.
Coraz większą popularnością w budowie domów jednorodzinnych Szczecin cieszą się również wstępnie skonstruowane wiązary. Są one tworzone w fabryce, aby pasowały do budynku i dostarczane na miejsce. Wymagają one jednak dodatkowej siły roboczej i sprzętu do podnoszenia, aby zainstalować je na miejscu. Można również zbudować własne kratownice, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt, lub wynająć sprzęt do ich montażu. Proste dachy, takie jak szedowy lub dwuspadowy, są dość łatwe do zbudowania, nawet bez planów, jeśli zna się podstawy matematyki i trochę geometrii.
Podstawą do realizacji plac budowlanych jest odpowiedni projekt. Zawarte powinny być w nim nie tylko wymiary i styl dachu, ale również lokalizacja okien, szczegółowe dane o spadach, rozmieszczenie krokwi i sposób łączenia oraz zakańczania. Prawidłowo wykonany projekt powinien również zawierać informacje o typie pokrycia zewnętrznego dachu - czy jest to dachówka, blachodachówka czy inna metoda pokrycia.
Budowa domów jednorodzinnych Szczecin - wymagania dachu, a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
MPZP jest dokumentem prawnym, który w swojej treści określa przeznaczenie danej działki oraz wskazuje jakie budynki mogą być na niej zbudowane. W kontekście budowy domów zachodniopomorskie, często oznacza to, że mamy określone parametry dachu, których musimy się trzymać przy budowie dachu, takie jak: rodzaj, kąt nachylenia, materiały z jakich może być wykonany dach oraz dopuszczalne wersje kolorystyczne. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą być bardzo szczegółowe i zezwalać na przykład na jeden rodzaj dachu. Dach dwuspadowy jest najczęściej stosowanym i dopuszczalnym rodzajem dachu w tym uchwałach, ale przez podjęciem jakichkolwiek prac projektowych powinniśmy jednak się upewnić na wszelki wypadek.
Szczecin podzielony jest na wiele dzielnic, z których każda z nich posiada własny Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i własne wymagania odnośnie budowy dachu, dlatego warto się z nimi zapoznać już na etapie szukania działki pod budowę. Być może marzy się nam niebieska dachówka, a później okazuje się, że zasady dopuszczają jedynie pokrycie dachowe w odcieniach cegły, grafitu czy brązu.
Budowa domów Szczecin - dach dwuspadowy krok po kroku
Krok 1: Płyty ścienne
Rozmieść płyty ścienne na środku, jaki jest potrzebny dla Twojego dachu dwuspadowego (400, 450, 600 lub 900, w zależności od ciężaru pokrycia dachowego, np. dachówek) i przytnij/przymocuj legary tak, aby były równoległe do siebie i zrównane z tylną krawędzią płyt ściennych.
Krok 2: Kalenica
Ustal, jak szerokie mają być deski podbitki barkowej. Zmierz całkowitą długość budynku i dodaj do niej rozmiar wysięgu/podbitki dwukrotnie, po jednym dla każdego końca ściany szczytowej. Wytnij prosty kawałek materiału kalenicowego na tę długość i umieść go na płytach ściennych, z równym zwisem na każdym końcu. Przenieś wszystkie pozycje krokwi na kalenicę, aby później szybciej i łatwiej można było je przybić.
Krok 3: Krokwie wspólne
W dachu dwuspadowym stosuje się tylko krokwie zwykłe. Zmierz rozpiętość i wykorzystaj ją do obliczenia długości krokwi wraz ze zwisem. Wytnij parę i sprawdź, czy pasują, zanim wytniesz resztę (zsumuj wszystkie oznaczenia na płycie ściennej, aby dojść do prawidłowej liczby). Przytnij cztery dodatkowe krokwie na długość, aby użyć ich do kratownic drabinkowych (barek) na zewnątrz.
Krok 4: Zamontowanie krokwi
Krokwie, które umieszczane są jako pierwsze w przypadku dachu dwuspadowego, to trzecia para od końca. Dwie, które utworzą kratownicę drabinową, zostawia się na koniec. Dwie pary należy przybić do płyt ściennych i pozostawić luźne wierzchołki, opierając je o siebie dla wsparcia. Powinno być w stanie wepchnąć deskę kalenicową pomiędzy krokwie, a one ją ścisną i utrzymają na miejscu. Nie zaszkodzi wyciąć rekwizyt do wsparcia kalenicy podczas pracy na tym etapie lub uzyskać kogoś do pomocy przy budowie domów Szczecin. Przybij krokwie do kalenicy. Wypełnij również wszystkie pozostałe krokwie, oprócz końców, podpierając je w miarę upływu czasu.
Krok 5: Wiązary
Można to zrobić na kilka sposobów. Można po prostu przybić ostatnie krokwie do płyty ściennej, a następnie przyciąć i zamocować czubki. Niektórzy wolą wbić gwoździe i położyć na nich krokwie, rozstawić je, a następnie przybić gwoździami. Następnie należy odwrócić krokwie i położyć je bez pyskówek tyłem do siebie, a następnie przenieść na nie pozycje bortnic, po czym przybić je do bortnic, tworząc kratownicę drabinkową. Jest to wtedy dość łatwe do podniesienia i przybicia za jednym zamachem i o wiele szybsze i bezpieczniejsze niż majstrowanie na dachu.
Krok 6: Ściana szczytowa
O ile szczyt nie jest murowany, trzeba zbudować fragment konstrukcji słupowej, aby wypełnić koniec szczytu, a następnie obłożyć go czymś w rodzaju sklejki lub desek. Najpierw należy umieścić pionową belkę prosto pod kalenicą, aby ją podtrzymać. Następnie należy umieścić dwie płyty po przekątnej od płyty ściennej do tej umieszczonej właśnie pod kalenicą, pomogą one również podtrzymać kliny tworzące kratownicę drabinkową. Na koniec wbijamy kołki w pozostałe puste przestrzenie, aby wypełnić szczeliny.
Krok 7: Łączniki kołnierzowe
Aby uzyskać korzyści z zastosowania łączników kołnierzowych, należy wyciąć gniazdo na każdym końcu i zamocować je poziomo. Ilość, której będziesz potrzebował, powinna być określona na rysunku technicznym. Należy pamiętać, aby przycięte gniazdo było cofnięte o około 10 mm od zewnętrznej krawędzi krokwi. Czasami łatwiej jest umieścić po jednym na każdym końcu i jednym w środku, a następnie przeciągnąć przez nie sznurek, aby przyspieszyć układanie reszty i ułatwić budowę domów jednorodzinnych Szczecin.
Krok 8: Płatwie i rozpórki
Dach dwuspadowy będzie musiał być rozparty i podparty, aby udźwignąć ciężar pokrycia dachowego.
Budowa domów zachodniopomorskie - elementy wykończeniowe dachu
Po stworzeniu solidnej konstrukcji dachowej, zanim zajmiemy się za jej pokrycie należy zamontować wszystkie dodatkowe części wykończeniowe, jakie planujemy umieścić na dachu. Są to przede wszystkim rynny i pas nadrynnowy, które umożliwiają swobodny spływ wody ściekającej z dachu w konkretne miejsce. Ważnym elementem dachu wykonywanym na tym etapie jest również okap. Zabezpiecza on wnętrze konstrukcji przed zasiedleniem ptaków i gryzonii, oraz chroni ją przed zatrzymywaniem się wilgoci.
Montaż dachówki jako pokrycia dachu może być trudnym i pracochłonnym procesem. Projekt tej wielkości będzie wymagał wiele planowania i przygotowania, na długo przed rozpoczęciem faktycznej instalacji dachówek. Niezależnie od tego, czy układasz zupełnie nowe dachówki, czy wymieniasz uszkodzone, ważna jest również odpowiednia technika.
Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju dachówki. Do wyboru jest wiele różnych gatunków dachówek i należy określić, który rodzaj pasuje do klimatu, w którym planowana jest budowa domów zachodniopomorskie. Równie ważne jest określenie, czy wolimy dachówki ceramiczne czy betonowe (dla obu dostępne są różne gatunki zależne od warunków klimatycznych). Różnią się one pod wieloma względami, więc wybór jest znaczący. Dachówki ceramiczne są uważane za jedne z najtrwalszych pokryć dachowych, nawet znacznie dłużej niż betonowe. Podczas gdy od dachówek betonowych oczekuje się zazwyczaj 30-50 lat, w odpowiednich warunkach dobrze wykonany dach z gliny może przetrwać 100 lat. Choć trwałe, dachówki ceramiczne mogą być droższe (a żadna z opcji nie jest szczególnie tania).
Użyj zaprawy o średniej konsystencji, aby można ją było łatwo nałożyć. Zainstaluj zaprawę na zewnętrznym końcu pierwszej dachówki kalenicowej, nakładając ją pod zewnętrzną krawędź dachówki, aby wypełnić szczelinę przy dachówce i łacie. Wygładź ją kielnią. Kontynuuj dodawanie zaprawy wzdłuż dolnych krawędzi z każdej strony. Ułóż zaprawę na zewnętrznym końcu dachówki na przeciwległym końcu kalenicy i nałóż jej tyle, aby dachówki kalenicowe stykały się w punkcie środkowym kalenicy. Umieść kluczową dachówkę kalenicową na środku kalenicy i usuń nadmiar zaprawy.
Jedną z najważniejszych kwestii przy instalacji dachówki ceramicznej jest posiadanie świetnego podkładu dachowego. Materiał użyty pod dachówką ceramiczną jest krytycznym czynnikiem, który będzie miał wpływ na trwałość dachówki. Zazwyczaj podkład jest wykonany z materiału dachowego nasyconego asfaltem, pokrywającego cały obszar poniżej pokrycia. Upewnij się, że jest on prawidłowo przymocowany lub zainstalowany, w przeciwnym razie możesz dość szybko skończyć z odpadającymi dachówkami.
Dach jest jednym z ważniejszych elementów domu w kwestii bezpieczeństwa, dlatego warto powierzyć to skomplikowane zadanie profesjonalistom. Zatrudnienie firmy budowlanej MS Bud zapewni nam spokój i pewność, że nasz dach zostanie wykonany prawidłowo i będzie nas chronił przez wiele lat.
Komentarze
0