Obecne zapisy prawne jasno stanowią, że każdy posiadacz samochodu musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, które mają zróżnicowaną ofertę — również pod względem cenowym. Zamiast odwiedzać stronę każdego ubezpieczyciela z osobna i ręcznie wypełniać formularz, lepiej skorzystać z wygodnej i przejrzystej opcji porównywarki OC, która zestawi ze sobą najlepsze propozycje.
Od czego zacząć? Niezbędne dane
Nawet w przypadku porównywarki trzeba poświęcić chwilę na uzupełnienie danych dotyczących auta i jego właścicieli. Sytuacja jest o tyle lepsza, że robi się to tylko raz, a w zamian usługa dostarcza pełne zestawienie aktualnych cen i usług dodatkowych, bezpośrednio od kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Aby całość przebiegła sprawnie, warto przygotować następujące informacje i dokumenty:
dowód rejestracyjny pojazdu,
prawo jazdy właściciela i ewentualnych współwłaścicieli,
dane dotyczące poprzednich okresów ubezpieczenia.
Na ich podstawie można bardzo sprawnie uzupełnić wszystkie wymagane rubryki. Resztą działań zajmie się kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, którego algorytm odpytuje bazy danych polskich towarzystw ubezpieczeniowych.
Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że różnice cenowe mogą wynikać z indywidualnej oceny ubezpieczyciela. Bierze on pod uwagę zarówno parametry dotyczące bezpośrednio samochodu, jak i jego właściciela.
Wśród kwestii istotnych względem auta, jedną z najważniejszych jest rodzaj paliwa i pojemność silnika. Im więcej litrów, tym zazwyczaj wyższa roczna stawka ubezpieczenia OC. Sporo zmienia marka samochodu; więcej trzeba zapłacić za klasę premium, np. BMW lub Audi, a zdecydowanie korzystniej wychodzą popularniejsze marki jak Skoda, Toyota czy Renault. Trzecim aspektem jest wiek auta i jego stan techniczny.
Co do samego kierowcy, istotna jest bezszkodowa przeszłość z jego udziałem. Im dłuższa, tym na większe zniżki może on liczyć. Niestety świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy zazwyczaj nie cieszą się zaufaniem wśród ubezpieczycieli — w ich przypadku przewidziane są kilkudziesięcioprocentowe zwyżki w stosunku do kwot bazowych. Oprócz powyższych liczy się też region, z którego pochodzi właściciel samochodu. Według danych z 2019 roku najwięcej za ubezpieczenie OC płacili mieszkańcy Wrocławia, Warszawy i Gdańska, a wśród dużych miast najlepiej wypadało Opole, Kielce oraz Rzeszów.
Ten sam kierowca, a różnice w OC idą w setki złotych. Dlaczego?
Uruchamiając kalkulator-oc-ac.auto.pl można w łatwy sposób zauważyć, że różnice pomiędzy kwotami ubezpieczeń są kolosalne. Z tego względu warto powtarzać tę procedurę co roku, bo bardzo prawdopodobne jest, że uda się znaleźć lepszą ofertę niż w obecnym towarzystwie.
Różnice te wynikają z wewnętrznych statystyk i ocen ryzyka każdego z ubezpieczycieli. Bardzo często stawki potrafią zmieniać się z dnia na dzień, ponieważ każda oferta dostosowywana jest dynamicznie. W konsekwencji różnica pomiędzy dwoma podmiotami — nawet przy tym samym aucie i kierowcy — może wynieść od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Warto zawalczyć zatem o odpowiednio zbilansowaną ofertę, zarówno pod względem opcji dodatkowych (np. assistance, ubezpieczenie szyb, opon), jak i samej ceny.
Dodatkowe funkcje porównywarki
Oprócz wygody związanej z porównaniem i zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC, dla większości aut można w kalkulatorze zestawić oferty ASS i NNW, a w niektórych przypadkach też AC. Warto o tym pamiętać przy wypełnianiu formularza. Co ciekawe, oprócz zwykłego samochodu osobowego, można też zaznaczyć opcję „motocykl”, pozwalającą przeszukać ubezpieczenia dla jednośladów.
Korzystanie z porównywarki OC jest bardzo wygodne. Efektem pracy kalkulatora jest zestawienie najlepszych na rynku ofert, spośród których kilkoma kliknięciami można wybrać najbardziej odpowiednią. Warto tę czynność powtarzać co roku i przy każdym kolejnym samochodzie, aby niepotrzebnie nie przepłacać za OC.
Komentarze
1