Za nami mroźny początek marca, ale z każdym dniem zbliżamy się do kalendarzowej wiosny. Powoli rosnące temperatury i coraz dłużej święcące słońce to dla każdego działkowca znak, że pora wrócić do ulubionego zajęcia – prac w ogródku.

Przedwiośnie to okres, gdy natura budzi się do życia z zimowego snu. Dlatego w marcu nie można zaniedbywać ogrodów i działek. Coraz cieplejsze dni i unoszący się w powietrzu zapach zbliżającej się wiosny zaczyna sprzyjać pracom pod gołym niebem. A na początku sezonu jest ich do wykonania całkiem sporo.

Porządki i przycinka drzew

Każdy doświadczony działkowiec rozpoczyna od dokładnego przeglądu całego ogrodu. Trzeba przyjrzeć się wszystkim drzewom, krzewom, trawnikom i rabatkom. Sprawdzić jak przetrwały zimę, zaplanować jakich prac będą w najbliższej przyszłości wymagać. Zwykle niezbędne są drobne prace porządkowe, takie jak np. wygrabienie ostatnich, zeszłorocznych liści.

Gdy prognozy nie zapowiadają już nawrotu mrozów można zająć się niezbędną przycinką drzew i krzewów owocowych. Dotyczą one zwłaszcza nowych nasadzeń z jesieni. Natomiast dzięki tzw. cięciom prześwietlającym (za ich sprawą światło słoneczne będzie docierać w głąb korony) można zwiększyć obfitość owocowania starszych drzew. Cięcia najlepiej dokonywać kiedy rośliny nie zdążyły jeszcze wypuścić liści. Pierwsze w kolejce są jabłonie, potem grusze i śliwy. Później, bo dopiero latem, po zbiorze owoców, przyjdzie pora na wiśnie i czereśnie.

Co z kwiatami?

Jeśli temperatury już ustabilizowały się na poziomie powyżej zera, a w nocy nie grożą nam gruntowe przymrozki, można rozpocząć usuwanie zimowych otulin, którymi okryliśmy kwiaty. Najbardziej trzeba uważać z podjęciem decyzji o całkowitym odsłonięciu róż, które są szczególnie wrażliwe na mróz.

U progu wiosny trzeba także zadbać o rabaty, na których później wyrosną piękne kwiaty. Prace te są konieczne zwłaszcza, gdy gleby na rabatach nie zostały odpowiednio przygotowane przed sezonem zimowy. Konieczne jest jej przekopanie na głębokości kilkunastu centymetrów

Wysiew do rozsady i gruntu

Poza pielęgnacją starszych roślin, w marcu można pomyśleć również o nowych. To czas na przygotowanie warzyw uprawianych z rozsady. Do inspektów, szklarni czy rozsadników można wysiewać wówczas nasiona m.in.: kapusty głowiastej, sałaty masłowej i kruchej, brokułów, kalafiora czy kalarepy, które później będą mogły zostać przesadzone do gruntu. W marcu do ustawionych w ciepłym pomieszczeniu skrzyneczek i doniczek można również wysiewać pomidory i paprykę.

Jeśli będzie już ciepło, pod koniec marca do gruntu można wysiać nasiona grochu, kopru cebuli, rzodkiewki, bobu czy wczesnej marchwi. To warzywa odporne na niskie temperatury.

Jak zaoszczędzić pieniądze?

Wybór nasion jest obecnie bardzo bogaty. Warto decydując się na ich zakup, gospodarzyć w sposób ekonomiczny. Taką szansę dają kody rabatowe do branżowych sklepów, takie jak te dostępne na stronie: https://www.kod-rabatowy.pl. Dużo dzięki temu mogą skorzystać zwłaszcza osoby, które dopiero kupiły działkę i muszą nabyć nie tylko nasiona, sadzonki i nawozy, ale również narzędzia.