Od wielu miesięcy ceny produktów i usług stale rosną. Dodając do tego zwiększające się raty kredytów, inflację oraz trudny ekonomicznie moment w kraju wszyscy mocno odczuwamy niedobór gotówki w portfelach. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, ale jednym z podstawowych, jakie warto wprowadzić to ograniczenie wydatków na zakupy. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu jakichkolwiek ruchów w domowych finansach jest przygotowanie budżetu. Celem takiego dokumentu jest świadomość przepływu pieniędzy w domu. W tym celu spisujemy na kartce lub w pliku komputerowym wszystkie zarobki i wydatki. Ważne jest, aby uwzględnić każdy zakup, nawet najmniejszy. Jeśli nie robiliśmy tego wcześniej możemy przez miesiąc kolekcjonować wszystkie paragony i rachunki. Taki wykaz wydatków pozwoli z lotu ptaka zobaczyć budżet i odkryć, gdzie dokładnie „uciekają” nasze pieniądze. Łatwiej także poszukać obszarów, gdzie możliwe będzie wprowadzenie oszczędności. Zwykle są to codzienne zakupy spożywcze, kawa na mieście, subskrypcje, ale i większe nieprzemyślane transakcje. Jak kupować taniej i tym samym oszczędzać więcej?

Planowanie i szukanie okazji

Kiedy wiemy już co kupujemy (a najczęściej kupujemy te same produkty) mamy rozeznanie o cenach produktów. Zwykle nasz koszyk zakupowy jest wypełniony podobnymi artykułami, z których przygotowujemy posiłki, sprzątamy, itp. Warto regularnie planować menu, większe zakupy, a droższe produkty wpisywać na listę „do kupienia”. Dzięki temu sporządzimy listę zakupową, z którą udamy się do sklepu i kupimy tylko to, co potrzebne. Dodatkowo możemy zawsze sprawdzić czy dany produkt nie jest w promocyjnej cenie. Wyróbmy w sonie nawyk czytania gazetek sklepowych lub informacji o okazjach w aplikacjach.

W przypadku większych zakupów dobrym rozwiązanie jest polowanie na wyprzedaże. Mając dany produkt na liście wiesz, jakie artykuły sprawdzać, porównywać ceny i w najlepszym momencie je kupić. Wyjątkiem jest sytuacja awaryjna, typu popsuta lodówka, naprawa samochodu czy nowy toster. Wtedy korzystamy z oszczędności, a jeśli ich nie mamy z pomocą przyjdzie nam szybka pożyczka. Upewniajmy się tylko, że spłacimy ją w wyznaczonym terminie.

Zakupy online

Dobrym sposobem na oszczędności zakupowe jest korzystanie ze sklepów online. Nie kupujmy jednak od razu pierwszej znalezionej rzeczy, porównajmy ceny w sklepie stacjonarnym i na innych stronach, aby wybrać najlepszą opcję. Czasami różnica na jednym produkcie może być bardzo duża. W sklepach online często spotkamy promocje, kody rabatowe czy okazje, które nie są zastosowane w sklepie stacjonarnym. Niektóre marki wręcz z pełną świadomością mają niższe ceny w sklepie internetowym. Ponadto na takich zakupach oszczędzamy czas na dojazd, który możemy wykorzystać na inne aktywności.

Zakupy z drugiej ręki

Bardzo dobry sposób na oszczędności zakupowe przede wszystkim ubrań to korzystanie z second handów, sklepów internetowych i aplikacji oferujących odzież z drugiej ręki. Zresztą dotyczy to nie tylko ubrań, bo pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie możemy nabyć meble, książki, zabawki czy akcesoria z drugiego obiegu. To wspaniała oszczędność, ukłon w stronę środowiska i okazja do zakupu prawdziwych perełek. W drugą stronę to możliwość wyprzedania swoich zalegających rzeczy i zarobienia dodatkowych pieniędzy do domowego budżetu.

Alternatywa dla popularnych marek

Ciekawym pomysłem jest szukanie alternatyw dla zakupów, szczególnie tych droższych. Sprzęt RTV lub AGD to wydatek rzędu kilku setek lub tysięcy złotych, ale często możemy kupić produkt o takich samych parametrach, ale mniej popularnej marki. Nie odbiega on niczym od topowego brandu niczym, oprócz ceny. Dlaczego przepłacać zamiast poszukać alternatywy i cieszyć się wysokiej jakości sprzętem w atrakcyjnej, znacznie niższej cenie. Szczególnie jeśli chcemy kupić produkt do korzystania okazjonalnego lub jednorazowego.

Tańsze zakupy to kwestia przede wszystkim wyrobienie nawyków, dzięki którym szybko i sprawnie znajdziemy promocję lub znajdziemy zamienniki droższych produktów. Jeśli zaczniemy od przygotowania budżetu, łatwiej będzie nam analizować wydatki i na bieżąco je kontrolować. W efekcie zyskamy dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na inne potrzeby lub odłożyć na konto oszczędnościowe.