Diamenty to najtwardsze minerały, co oznacza, że w skali Mohsa (10-stopniowa skala twardości minerałów stworzona przez mineraloga Friedricha Mohsa w 1812 roku) są sklasyfikowane na najwyższym miejscu, z oceną 10. To głównie dlatego mówi się, że diamenty są wieczne.
- Jednak nie oznacza to, że są niezniszczalne. Diament da się zniszczyć, choć nie jest to takie proste. Wieczność diamentów odnosi się raczej do ich symbolicznego wymiaru – tego, że trwają niemal od początku świata, a – jak pokazują przykłady znanych diamentów – przechowywane w normalnych, codziennych warunkach, mogą stanowić rodzinny majątek przez pokolenia – mówi Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.
Jeżeli nie poddajemy tych kamieni ekstremalnym eksperymentom, możemy być spokojni, że nie zniszczymy ich ani nie uszkodzimy. Dlatego biżuteria z diamentami nawet po wielu latach wymaga jedynie prostej konserwacji, aby zachwycać nas swoim niepowtarzalnym blaskiem.
- To wszystko sprawia, że diamenty są doskonałym sposobem na ponadczasowe przechowywanie majątku, niezależnie od tego, czy oprawimy je w biżuterię, czy trzymamy w przeznaczonym do tego opakowaniu. Wszystkie diamenty dostarczane przez Goldenmark przekazujemy z certyfikatem i wygodnym pudełkiem, które pozwala przechowywać i eksponować diament – dodaje Michał Tekliński.
Podobnie jak inne dzieła natury, diamenty różnią się od siebie i jest w zasadzie niemożliwe, aby znaleźć dwa identyczne kamienie. Każdy z nich to jedyny w swoim rodzaju, autentyczny cud natury.
Jak ocenić autentyczność i wartość diamentów?
Wbrew pozorom odróżnienie diamentu od cyrkonii nawet dla laika nie jest skomplikowane. Warto podkreślić, że zadaniem instytucji certyfikujących jest nie tylko potwierdzenie autentyczności diamentu, lecz także precyzyjna ocena jego parametrów według powszechnie stosowanej skali 4C.
- Aby dokonać rzetelnej oceny i wyceny kamienia, warto udać się do profesjonalisty. W Goldenmark oferujemy możliwość bezpłatnej oceny autentyczności i wstępnej wyceny kamienia. Najlepszej oceny diamentu dokona nasz rzeczoznawca. Aby skorzystać z takiej oferty, potrzebna jest zgoda na przekazanie diamentu do naszego laboratorium – radzi Michał Tekliński, ekspert Goldenmark.
Precyzyjna ocena parametrów diamentu nie jest prosta, wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, warunków (np. idealnego oświetlenia). Doświadczony rzeczoznawca potrafi ocenić wszystkie parametry kamienia (waga, barwa, czystość, szlif) za pomocą podstawowego sprzętu (jak lupa, miarka, waga) i swojego wprawnego oka. Renomowane instytuty wspomagają ocenę ekspertów poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii.
Jest z kolei kilka prostych metod na odróżnienie diamentu od cyrkonii.
- Test ciepła: prawdziwe diamenty się nie nagrzewają. Po włożeniu do ciepłej wody diament powinien zachować temperaturę pokojową.
- Test przejrzystości: diament nie jest przejrzysty. Jeżeli położymy go na książce, nie powinno być przez niego widać liter. Cyrkonia zaś zadziała jak soczewka.
- Test światła: diament powinien mienić się jasnym światłem i odcieniami szarości lub czerwieni. Cyrkonia mieni się kolorami tęczy.
Gdzie kupić diamenty w Szczecinie?
Jeszcze do niedawna mieszkańcy Szczecina, zainteresowani zakupem diamentów, a także innych kamieni i metali szlachetnych, nie mieli w swoim mieście takiej fizycznej możliwości. Na te potrzeby odpowiedziała jednak firma Goldenmark – lider dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce, otwierając salon przy placu Żołnierza Polskiego 1-1a.
W szczecińskim salonie Goldenmark można kupić diamenty i kamienie szlachetne, a także metale szlachetne w postaci monet i sztabek, które są dostępne „od ręki”. W ofercie jest także szeroka gama unikatowych produktów kolekcjonerskich, jak luksusowe wydawnictwa artystyczne i wyjątkowa sztuka, wyselekcjonowana przez zespół kuratorów i ekspertów.
Komentarze
0