Weekend to dobra okazja do spotkań w gronie przyjaciół. Jednak zdarza się, że następnego dnia rano musimy niespodziewanie wsiąść w auto, a w domu nie mamy szybkiego testu na obecność alkoholu. Co robić? W pierwszej kolejności możemy ratować się kalkulatorem alkoholu.
Nasze szafki z lekami czy apteczki samochodowe rzadko kiedy są wyposażone w szybkie testy alkoholowe. Jeszcze mniejsza liczba kierowców ma w domu profesjonalny alkomat, który w stu procentach rozwiałby wątpliwości dotyczące zawartości alkoholu we krwi. W takiej sytuacji trzeba ratować się innymi dostępnymi środkami. Jednym z nich jest kalkulator alkoholu.
Kalkulator alkoholu – jak działa?
Działanie alkomatu jest doskonale znane każdemu kierowcy. Dmucha się w tzw. „balonik” i po kilkunastu sekundach urządzenie pokazuje wynik w promilach lub, w przypadku prostszych alkomatów, zapala się zielona lampka, co oznacza, że kierowca jest trzeźwy. Z kolei wirtualny kalkulator alkoholu to portal internetowy lub aplikacja, więc niemożliwy jest tak dokładny pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu.
Na szczęście, nauka poczyniła w ostatnich latach gigantyczne postępy, dzięki czemu przy użyciu równania i algorytmu można, w przybliżeniu, obliczyć zawartość alkoholu we krwi. A jak się to robi? Kalkulator alkoholu opiera się na czterech głównych czynnikach. Są to: płeć osoby pijącej (kobieta/mężczyzna);
- waga osoby pijącej;
- ilość oraz rodzaj wypitego alkoholu;
- godzinę rozpoczęcia i zakończenia picia alkoholu.
Niektóre wirtualne alkomaty proszą również o podanie dodatkowych informacji, takich jak: budowa ciała czy wiek, jednak nie są one konieczne do wykonania szacunkowego pomiaru zawartości alkoholu we krwi.
Kalkulator alkoholu w praktyce
Przejdźmy do konkretów i przyjrzyjmy się temu, jak działa kalkulator alkoholu w praktyce. Przykładowo: jestem mężczyzną, który waży 90 kilogramów i między godziną 19 a 24 wypił pięć piw o 5-procentowej zawartości alkoholu. Według wirtualnego alkomatu mniej więcej po sześciu godzinach od zakończenia picia w moim organizmie nie ma już grama alkoholu.
Inne czynniki wpływające na wynik
Należy jednak pamiętać, że powyższy wynik jest szacunkowy i w żadnym razie nie powinien być on dowodem naszej trzeźwości. Ostrożni powinniśmy być zwłaszcza w sytuacji, gdy kalkulator alkoholu pokaże, że wciąż w naszej krwi znajduje się jakaś ilość alkoholu.
Właściciele wirtualnych alkomatów zwracają uwagę na możliwość różnicy pomiędzy ukazanym stężeniem alkoholu a stanem faktycznym. Skąd może ono wynikać? Czynników jest wiele, zaś do najważniejszych należą:
- dieta osoby pijącej;
- spożywanie, lub nie, jedzenia w trakcie picia alkoholu;
- indywidualna tolerancja na alkohol;
- cechy genetyczne.
Z powyższych powodów zaleca się, by podchodzić do otrzymanego wyniku z odpowiednim dystansem i traktować go jako wskazówkę – o czym przestrzegają wszyscy administratorzy stron z kalkulatorami alkoholu. Przypominają oni również o dopuszczalnym stężeniu ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, do którego można prowadzić auto. Wynosi ono do 0,1 mg/l, co odpowiada 0,2 promila alkoholu we krwi.
Komentarze
0