Minikoparka to bardzo uniwersalne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w wielu pracach. Niewielkie rozmiary pozwalają wykorzystać je tam, gdzie nie ma warunków do użycia dużych maszyn. Jednocześnie minikoparka, podobnie jak inne urządzenia budowlane wymaga regularnego serwisowania. Jak często należy oddawać ją do profesjonalnego serwisu, a jakie działania można wykonywać samodzielnie?


Na czym polega serwis minikoparki?

Do działań serwisowych zaliczamy wszystkie prace, które mają na celu zapewnić lub utrzymać odpowiedni stan techniczny. W szczególności jest to:

● okresowy przegląd stanu technicznego minikoparki.

● naprawa awarii i uszkodzeń.

Prace serwisowe muszą być wykonane przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia i są w stanie je właściwie udokumentować.

Jak często serwisować minikoparkę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawo zobowiązuje do natychmiastowego przerwania pracy maszyny, jeśli zostanie stwierdzona usterka. Wtedy nie można kontynuować pracy, dopóki nie zostanie ona naprawiona.

Ponadto, gdy maszyny są narażone na działanie warunków powodujących pogorszenie stanu technicznego, to muszą być poddawane okresowej kontroli. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu ministra gospodarki z dnia 30 października 2002 roku.

Trzeba również przyjrzeć się wytycznym producenta – jeśli ten podaje informacje o częstotliwości prac serwisowych, to należy się ich trzymać. Gdy ich brakuje, to można założyć, że warto odwiedzać serwis co ok. 500 mtg.

Ponadto na częstotliwość serwisowania wpływają warunki, w jakich pracuje minikoparka https://www.interhandler.pl/budownictwo/produkty/maszyny-nowe/mini-koparki/. Jeśli działa ona w niesprzyjającym otoczeniu np. mocno zapylonym środowisku, to wtedy może wymagać częstszego serwisowania.

Profesjonalny serwis minikoparki to nie wszystko

Wizyty w profesjonalnym serwisie są istotne, jednak warto pamiętać również o tym, że trzeba dbać o maszyny także we własnym zakresie. Ich odpowiednia opieka jest kluczowa dla bezpiecznego i długiego funkcjonowania maszyn.

Należy regularnie sprawdzać poziomy płynów i olejów. Wymiana np. oleju w mostach nie wymaga wizyty w profesjonalnym serwisie – można to zrobić samodzielnie.

Ponadto operatorzy powinni zwracać uwagę na działanie hamulców oraz ogólną sprawność urządzenia. Jeżeli zauważą niepokojące zmiany, to urządzenie warto wysłać na przegląd. Naprawa awarii może być znacznie mniej kosztowna, jeśli problem wyeliminuje się wcześnie.

Niezbędne jest także dbanie o czystość minikoparki np. oczyszczanie jej z pyłu, błota.