Można się wybrać do Zamku Książąt Pomorskich, który z okazji 451. rocznicy urodzin słynnego XVII-wiecznego naukowca - Eilharda Lubinusa, organizuje oprowadzanie z przewodnikiem. Wstęp kosztuje tylko 2 zł.
To mistrzostwo tamtych czasów
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, opracowana na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II, to mistrzowskie dzieło XVII-wiecznej kartografii oraz jedna z najważniejszych map regionu. Prace nad nią trwały kilka lat (1610 - 1618) i poprzedzało je ponad 5 tys. obserwacji w plenerze. Mapa obejmuje cały obszar Księstwa Pomorskiego, tj ok. 30 tys. km2, które w owym czasie było podzielone na Księstwo Szczecińskie i Wołogoskie. Zaznaczono na niej około 3 tys. obiektów, oprócz miejscowości również lasy, rzeki, drogi oraz folwarki, owczarnie, papiernie i młyny, a nawet pompy wodociągowe. Wewnętrzną ramę tworzą herby 354 rodzin szlacheckich, a w górnej środkowej części znajduje się drzewo genealogiczne rodu Gryfitów (157 książęcych imion i portretów), począwszy od protoplasty, za którego uznano Świętobora. W 1614 r. Lubinus zdecydował się dodatkowo na przyozdobienie swego dzieła widokami miast, które wykonał szczeciński malarz Johann Wolfart.
XVII-wieczne dzieło Lubinusa posłużyło do wyznaczenia 9 tras turystycznych, prowadzących przez 49 miejscowości Pomorza, uwiecznionych na mapie. Przewodnik z opisami tras został wydany dwa lata temu.
Zbiórka w sali ks. Bogusława X
Środowe oprowadzanie rozpocznie się o 17:00 w sali ks. Bogusława X (wejście B). Tam też jest miejsce zbiórki. Spacer po obiekcie potrwa około 90 minut, w tym czasie zamkowy przewodnik, Tomasz Wieczorek, pokaże i opowie m.in. o: krypcie książęcej z sześcioma sarkofagami Gryfitów, zamkowym zegarze, płycie erekcyjnej ks. Barnima XI, płycie nagrobnej ks. Barnima III, zegarach słonecznych, figurze biskupa Ottona z Bambergu, płycie erekcyjnej książąt Filipa II i Franciszka I, obrysie kościoła św. Ottona. Zwiedzanie zakończy się przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona. Wstęp kosztuje 2 zł.
Następne zwiedzania Zamku wraz z przewodnikiem odbędzie się w 773. rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I, która przypada 3 kwietnia.
Komentarze
0