Niepowtarzalna promocja na zakup sprzętu, o którym marzysz od dawna? A może konieczność skompletowania nowej kreacji na ważne wydarzenie? Kiedy do wypłaty pozostało kilka dni, a twoje konto świeci pustkami, możesz skorzystać z wielu źródeł wsparcia finansowego. Przeważnie w pierwszym odruchu pieniądze chcemy pożyczyć od najbliższych. Jeśli jednak nie chcesz wtajemniczać rodziny lub znajomych w swoje wybory, możesz także wziąć pożyczkę, kredyt lub zrobić zakupy z odroczoną płatnością. Płatności odroczone to jedno z nowszych rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Czy warto z nich korzystać? Jak odraczać spłatę bezpiecznie? Kto powinien uważać na płatności z odroczonym terminem spłaty?

Czym są płatności odroczone?

Jedną z nowszych usług wprowadzonych, by ułatwić korzystanie z zakupu towarów i usług są płatności odroczone (ang. Deffered payment). Ich głównym celem jest wydłużenie lub odroczenie w czasie momentu zapłaty za dokonane zakupy. Usługę tę mają w swojej ofercie głównie sklepy internetowe, ale także stacjonarni przedsiębiorcy. Z nazwą „buy now pay later” – „kup teraz, zapłać później” możesz się zatem spotkać, przeglądając sklepy z odzieżą, sprzętem RTV i AGD, a także u usługodawców np. u kosmetyczek.

Jeśli zdecydujesz się na zakup towaru, możesz skorzystać z wydłużonego terminu na spłatę rachunku. W zależności od firmy czas ten może być opóźniony o 30, a nawet 45 dni. Termin spłaty zawsze ustalany jest w trakcie zawierania transakcji. Ponadto, jeśli konsument nie jest w stanie rozliczyć długu w wyznaczonym terminie, spłatę może rozłożyć na dwie bądź trzy raty. Dużym ułatwieniem jest zwiększająca się liczba sklepów, które udostępniają płatności BNPL (buy now pay later). Dlatego masz coraz więcej możliwości wybrania atrakcyjnej oferty.

Kwota, do której możesz skorzystać z płatności odroczonych

Wiesz już, czym są płatności odroczone. Zapewne zastanawiasz się nad tym, jaką kwotę za zakupy możesz odroczyć. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Na polskim rynku działa kilka różnych firm fintechowych (innowacyjne rozwiązania dla branży finansowej), które umożliwiają realizację płatności z opóźnioną spłatą. Każda z tych firm działa na własnych i odrębnych zasadach. W związku z tym możesz się spodziewać, że w niektórych sklepach zrobisz zakupy z opóźnioną spłatą od 100, a niekiedy od 200 złotych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku górnego limitu płatności. W niektórych sklepach kupisz sprzęt za 4 500 złotych. W innych będziesz mógł wydać jedynie 3 000 złotych.

Nie da się ukryć, że sklepy i dostawcy usługi przyglądają się swoim kontrahentom. Jeśli z płatności odroczonej u danego usługodawcy korzystasz pierwszy raz, możliwe, że ten wprowadzi pewne ograniczenia co do wysokości kwoty twoich zakupów. W momencie, w którym zwrócisz środki w terminie limit kwoty do wykorzystania przy następnych zakupach, zapewne wzrośnie.

Firma fintechowa oferująca płatności odroczone zbada twoją zdolność kredytową, podobnie jak robią to banki, czy firmy pożyczkowe udzielając darmowej chwilówki, czy pożyczki na raty. „Kup teraz, zapłać później”, nie jest zatem dostępne dla tych osób, które nie mają zdolności kredytowej, lub mają złą historię kredytową.

Jak przebiega transakcja z opóźnioną płatnością?

Przypuśćmy, że twoje dziecko rozpoczęło właśnie wymarzone studia. Cała rodzina pęka z dumy, wszyscy się cieszą. Wyjazd do innego miasta i wynajem mieszkania pochłonęły twoje oszczędności. Po kilku dniach młody student prosi cię o nowego laptopa. Stary i wysłużony wyzionął ducha. Do wypłaty zostało jeszcze kilka dni, a laptop potrzebny jest „na już”. Decydujesz się na zakup niezbędnego sprzętu za pomocą Internetu. Sklep z najlepszą ofertą proponuje zakupy z odroczoną spłatą. Decydujesz się skorzystać. Zastanawiasz się, co cię czeka?

Jeśli wybrałeś już sprzęt, który chcesz kupić, powinieneś założyć konto użytkownika. Tworząc konto, wpisujesz wszystkie wymagane dane osobowe i adresowe. Przy finalizacji zakupu, klikasz: „kup teraz, zapłać później”. Teraz zostaniesz przekierowany do systemu dostawcy płatności odroczonych. Ponownie musisz uzupełnić wszystkie niezbędne dane, a także zaakceptować zgody np. na przetwarzanie danych osobowych. Konieczne jest również zapoznanie się z regulaminem i jego akceptacja. Następny krok należy do firmy fintechowej, która sprawdzi twoją zdolność kredytową i historię kredytową w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników. Więcej rzetelnej wiedzy o zdolności i historii kredytowej znajdziesz w sekcji blog na stronie internetowej everlike.pl Jeżeli twoja zdolność kredytowa i historia kredytowa świadczą o tym, że jesteś w stanie wywiązać się z postanowień umowy, za zakupy będziesz mógł zapłacić po 30 lub 45 dniach. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, za ile dni należy zwrócić dług. W przeciwnym razie naliczane będą odsetki za nieterminową spłatę.

Jak bezpiecznie korzystać z płatności odroczonych?

Niemal każdy konsument ma możliwość skorzystania z co najmniej kilku różnych źródeł pozyskania dodatkowej gotówki. Konsumenci bardzo często korzystają z kredytów gotówkowych, pożyczek na raty, czy kart kredytowych. Wachlarz usług finansowych nieustanie się powiększa. Jedną z cieszących się coraz większą popularnością usługą jest odroczona płatność. Polacy korzystają z BNPL przeważnie w celu sfinalizowania zakupów odzieżowych, ale także kupna sprzętu elektronicznego (telefony, komputery) lub sprzętu RTV i AGD.

Co zrobić, aby płatności odroczone były autentycznym wsparciem, a nie kolejnym wyzwaniem? Przede wszystkim trzeba stawiać na rozsądek. Nawet jeśli sklep oferuje niebywałą okazję na zakup wymarzonego sprzętu, należy się zastanowić, a nawet dokładnie obliczyć, czy stać cię na ten zakup. Odroczona płatność nie jest równoznaczna z zakupami na raty. Jeśli chcesz kupić laptop za 3 500 złotych, zastanów się, czy po 30 dniach będziesz dysponował taką kwotą. Jeśli nie, lepszym wyborem będzie rozłożenie płatności na raty.

Płatności z opóźnionym terminem są świetnym rozwiązaniem przy drobniejszych zakupach lub gdy się wahasz, który produkt wybrać. Przypuśćmy, że chcesz kupić buty. Nie wiesz dokładnie, który model wybrać, bo na zdjęciach w Internecie, wszystkie wybrane przez ciebie buty wyglądają ładnie. Nie wiesz także, czy wybrane modele są wygodne i który rozmiar będzie odpowiedni. W związku z tym możesz wybrać kilka par i zapłacić za nie później. Nie zamrozisz w ten sposób pokaźniej sumy za 4, czy 5 par butów. Po dokonaniu wyboru niezwłocznie odeślesz niechciane pary i zapłacisz tylko za tę, która najbardziej przypadła ci do gustu.

Jedną z ważniejszych zasad przy korzystaniu z każdej formy wsparcia finansowego, jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. Czytając umowę przed jej podpisaniem, będziesz wiedział, po jakim czasie należy zwrócić dług i jakie koszty wiążą się z jego niedochowaniem. Niektóre firmy umożliwiają również poterminową spłatę w ratach.