„Zielony Dzwoneczek” to nie zwyczajny punkt przedszkolny, a placówka integracyjna, w której dzieci uczą się komunikować jeśli mają z tym problemy. W zaledwie 25-osobowym składzie uczą i bawią się zarówno dzieci rozwijające się harmonijnie, jak i te z spektrum zaburzeń autystycznych, zespołem Aspergera czy mające problemy z mową i zachowaniem. Nabór do „Zielonego Dzwoneczka” trwa cały rok. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc! – Wiele przedszkoli ma już pełne obłożenie. My prowadzimy zajęcia, gdzie nie tylko w grupie, a w całym przedszkolu jest ograniczona liczba dzieci. Dzięki temu każdemu jesteśmy w stanie poświęcić jak najwięcej uwagi – mówią przedstawiciele przedszkola.
„Dziecko, które wymaga wsparcia i większej pracy, ma u nas idealne warunki do rozwoju”
Dzieci uczące się w „Zielonym Dzwoneczku” oraz braterskiej placówce „Jagodowy Dzwoneczek” mają od 2,5 do 7 lat. – Dzieci niepełnosprawne w placówce publicznej bywają pomijane, a w naszych przedszkolach ich potrzeby są uwzględniane, szanowane i traktowane priorytetowo. Mamy w każdym przedszkolu po 25 miejsc, dzieci uczą się w jeszcze mniejszych grupach. Dziecko, które wymaga wsparcia i większej pracy, ma u nas idealne warunki do rozwoju – mówi Bartosz Mateńko, dyrektor punktu przedszkolnego Zielony Dzwoneczek. – Jesteśmy placówką integracyjną, więc wszystkie dzieci na tym zyskują. Program zajęć jest tak przystosowany, by ćwiczyć odpowiednie deficyty, oferujemy więc np. ćwiczenia z integracji sensorycznej, logopedię czy psychologa. Realizujemy podstawę programową, rozszerzając ją o zajęcia skierowane do dzieci niepełnosprawnych. Proszę jednak zauważyć, jak wiele dzieci pełnosprawnych ma problemy np. z wyraźną mową czy regulacją własnego zachowania. Na naszych zajęciach z logopedii zmniejszamy deficyty, na których poprawę nie byłoby szans w standardowej placówce – dodaje Bartosz Mateńko.
Dzieci w „Zielonym Dzwoneczku” mogą uczyć się bezpłatnie. Wymagane jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. W ramach zajęć odbywa się np. terapia sensoryczna, dogoterapia czy muzykoterapia.
Kuchnia codziennie przygotowuje świeże posiłki. „Mamy dzieci z dietą bezmleczną, bezglutenową, z ograniczeniem cukru”
Przedszkole nazywa się nie tylko terapeutycznym i integracyjnym, ale i… dietetycznym. Dlaczego? „Zielony Dzwoneczek” ma swoją kuchnię z kucharzem na pełen etat. Oznacza to, że dieta podopiecznych jest szykowana pod ich indywidualne potrzeby. – Mało który punkt przedszkolny ma taką kuchnię. Gotujemy codziennie ze świeżych produktów najwyższej jakości. Mamy dzieci z dietą bezmleczną, bezglutenową, z ograniczeniem cukru. Rodzina dogaduje się z kucharzem i dieta jest realizowana. Mogę powiedzieć, że zarówno rodzice, jak i nasi podopieczni są zachwyceni – mówi Bartosz Mateńko.
Czy w czasie pandemii warto posyłać dziecko do przedszkola? „Uspokajamy rodziców. U nas jest bezpiecznie”
Przedszkole „Zielony Dzwoneczek” bardzo dba o bezpieczeństwo maluchów, które uczęszczają na zajęcia. Nauka odbywać się będzie bez maseczek, dzieciaki będą mogły bawić się zabawkami, codziennie jednak odbywać się będzie dezynfekcja. Z wielką troską będzie podchodzi się do wszelkiej higieny. Dzieciom będzie sprawdzana temperatura przy wejściu na zajęcia. Wydzielone zostało już także pomieszczenie dla dzieci, które poczują się źle w czasie zajęć.
– Dzieci jest u nas mniej, więc jest mniejsza szansa na to, że będą roznosić między sobą jakiekolwiek choroby. To jest czynnik, który powinien szczególnie uspokoić rodziców wahających się, czy warto posyłać dziecko do przedszkola. U nas jest bezpiecznie – zapewnia dyrektor „Zielonego Dzwoneczka”.
Rekrutacja w placówce prowadzona jest cały rok w zależności od ilości dostępnych miejsc. Obecnie jest ich do obsadzenia zaledwie kilka, stąd decyzje o posłaniu dziecka do przedszkola warto podjąć możliwie szybko!
Punkt Przedszkolny Zielony Dzwoneczek
Ul. Bolesława Śmiałego 47/13 wejście od ul. 5 Lipca
Punkt Przedszkolny Jagodowy Dzwoneczek
al. Jana Pawła II 13/2
tel. 511023571
Komentarze
2