Korzystając z internetu stacjonarnego, najczęściej nie mamy ograniczeń transferu. W przypadku łączenia się z siecią za pośrednictwem operatora komórkowego na ogół możemy wykorzystać w ciągu miesiąca określoną ilość danych. Niektóre oferty umożliwiają korzystanie z internetu również po przekroczeniu tego limitu, ale z mniejszą prędkością. Ile transferu potrzebujesz, żeby nie martwić się o to, że przed końcem okresu rozliczeniowego nie będziesz mógł korzystać z sieci?

Jak korzystamy z internetu?

Z raportu PBI (Polskie Badania Internetu) wynika, że zaledwie 18 proc. użytkowników sieci w Polsce w styczniu 2020 roku łączyło się z internetem korzystając wyłącznie z komputera lub laptopa. 41 proc. używało do tego jedynie urządzeń mobilnych i tyleż samo badanych surfowało po sieci na jednym i drugim typie urządzeń. W domu najczęściej korzystamy z szybkiego internetu stacjonarnego, a będąc poza nim, łączymy się z siecią w ramach oferty operatora komórkowego. Średnia prędkość internetu mobilnego w 2019 roku wynosiła 23,4 Mb/s, czyli była prawie 6 razy mniejsza niż w przypadku połączenia stacjonarnego. Biorąc pod uwagę jakość połączenia, prędkość i brak ograniczeń, internet stacjonarny zdecydowanie wygrywa z mobilnym, jednak w tym przypadku bardziej należy te oferty traktować jako uzupełniające się. Internet mobilny jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie możemy korzystać ze stacjonarnego, np. jeśli posiadasz internet UPC w Szczecinie do 500 Mb/s, to w domu – w ramach tej oferty – będziesz używać sieci bezprzewodowo lub przewodowo. Poza zasięgiem WiFi możesz już postawić na internet mobilny. Pamiętaj jednak o ograniczeniach transferu. Sprawdź, ile masz go do wykorzystania w ciągu miesiąca i dostosuj do tego swoje działania. W telefonie możesz sprawdzić, ile danych wykorzystujesz dziennie. Jak jednak z góry ocenić, ile transferu potrzebujesz do surfowania bez zastanawiania się nad limitami?

Ile potrzebujesz transferu danych?

Z roku na rok zwiększa się ilość danych, które pobieramy. Jak wynika z raportu "Potrzeby telekomunikacyjne Polaków" już w 2020 roku przekroczymy pod tym względem o 22 proc. możliwości infrastruktury telekomunikacyjnej. Raport ten został przygotowany przez Fundację Republikańską na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że proste operacje, które wykonujemy na co dzień w sieci, wymagają wykorzystania dużej ilości transferu. Szczególnie dotyczy to przesyłania filmów. Oto ile transferu wykorzystasz:

  • oglądając film jakości HD – do 5 GB na godzinę,
  • oglądając film w jakości 4K – do 7 GB na godzinę,
  • przeglądając strony WWW – do 4 MB na minutę.
  • korzystając z Facebooka – do 2 MB na minutę,
  • rozmawiając przez Skype z wideo – do 1,5 GB na godzinę.

Zatem – jeśli często rozmawiasz, korzystając z programu Skype i wybierasz wysoką jakość wideo, to po kilku godzinach możesz wykorzystać 10 GB transferu. Tyle wynosi limit w przypadku wielu ofert operatorów komórkowych, szczególnie tańszych opcji abonamentu. Czy 4 MB na minutę na przeglądanie stron WWW to mało? Oznacza to około 240 MB na godzinę, czyli blisko 1 GB po 4 godzinach surfowania. Nie wydaje się to dużo, ale jeśli uwzględnimy wyniki raportu firm Hootsuite i We Are Social, to możemy spojrzeć na to z innej strony. Firmy te twierdzą, że przeciętny internauta spędza w sieci 6 godzin i 42 minuty dziennie, a połowa tego czasu przypada na urządzenia mobilne. Oznacza to, że jednego dnia możesz wykorzystać kilka GB transferu, o ile tylko wyłącznie przeglądasz strony WWW. Jeśli aktywnie korzystasz z internetu mobilnego, to 10 GB danych na miesiąc będzie zdecydowanie za mało.

Ile zatem potrzebujesz transferu? Oceń, ile godzin dziennie korzystasz z internetu mobilnego. Oszacuj, ile oglądasz filmów, czy ile czasu poświęcasz na wideorozmowy? Ewentualnie skorzystaj z oferty prepaid u wybranego operatora. Po doładowaniu otrzymasz pakiet danych na start. Sprawdź, ile transferu wykorzystasz np. przez 7 dni i w ten sposób dowiesz się, ile potrzebujesz na miesiąc. Dopiero wtedy zawrzyj umowę, wybierając taką ilość danych, jakiej potrzebujesz.