Od środy 17 do piątku 19 czerwca, miały miejsce w Szczecinie II Polsko – Niemieckie Dni Mediów „20 lat później…”. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Tomasz Lis i Tadeusz Mazowiecki.
Politycy, prezydenci, premierzy, ministrowie i dziennikarze
Podczas czwartkowej całodniowej debaty, wśród zaproszonych gości byli znani politycy, byli prezydenci, premierzy i ministrowie. W dyskusji plenarnej czynny udział wzięli także dziennikarze z Polski i Niemiec. Wymieniali poglądy, własne punkty widzenia oraz wizytówki. Biorący udział w dyskusji starali się między innymi ustalić wspólne stanowisko w kontekście dawnych i współczesnych stosunków polsko – niemieckich, a także obalić istniejące, zakorzenione głęboko stereotypy, na temat polsko – niemieckiego partnerstwa.
„Forum Mediów”
Tzw. „Forum Mediów”, otworzyli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko, Współprzewodniczący Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej Andrzej Grajewski oraz Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek.
Co zyskaliśmy, a co straciliśmy?
W pierwszej części „Forum Mediów”, przemówienie wygłosił ambasador RFN w Polsce Michael H. Gerdts. Po przemówieniu rozpoczęto I plenarną debatę, na temat: „Szans Europejczyków po 1989 roku. Co zyskaliśmy, a co straciliśmy?”. W debacie brali udział uczestnicy wydarzeń, prezydent RP (1990 – 1995) Lech Wałęsa oraz były Minister Spraw Zagranicznych i wicekanclerz RFN Hans – Dietrich Genscher. Debatę prowadził Tomasz Lis z TVP, oraz Steffen Seibert z ZDF.
Zyskaliśmy wolność i nieskrępowaną wymianę myśli
Prowadzono dyskusję podkreślając, iż rok 1989, o tyle był wyjątkowy, dlatego że z pewnością był czasem przełomu, również dla mediów; prasy, telewizji i radia, które w końcu nie musiały się przejmować cenzurą. To co zyskaliśmy po 1989, to oprócz wolności, nieskrępowana wymiana myśli. Wybita dziura w murze berlińskim, która była symbolicznym logo tych „Dni Mediów”, to alegoria do pewnego „wyłomu” również w stosunkach polsko – niemieckich, ale nie wyobrażeń na temat sąsiedniego narodu. Mur zbudowany z uprzedzeń i stereotypów, między Polakami a Niemcami zostanie kiedyś, miejmy nadzieję, w całości zlikwidowany.
Straciliśmy komunizm i parę lat
To co jest obecnie istotne, to umiejętność polsko – niemieckiej kooperacji, by wspólnie budować przyszłość nie tylko w Europie, ale i na świecie. Już 20 lat temu Polacy uzyskali zapewnienie, iż Niemcy nie będą kwestionowały obecnej polsko-niemieckiej granicy.
Podczas debaty podjęty został również temat, czy Polacy i Niemcy to już przyjaciele. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, lecz niewątpliwie oba kraje mają wspólne interesy w Europie. Po raz pierwszy, od niepamiętnych czasów, zawiązują te same koalicje i walczą o te same sprawy. Współpraca w Unii Europejskiej to dobry przykład.
Ciekawie odpowiedział na pytanie Lech Wałęsa, co straciliśmy we wzajemnych stosunkach podczas ostatnich 20 lat: Straciliśmy Związek Radziecki i komunizm. Tego nie szkoda. Ale kilku straconych lat już tak.
„Dni Mediów” można uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń życia społeczno – politycznego Szczecina roku 2009.
Komentarze
9