Są przebojem w Warszawie, Poznaniu czy w Krakowie – wkrótce dostępne będą także w naszym mieście. Firma Eroller, producent i sprzedawca hulajnóg elektrycznych z naszego regionu, zapowiedziała, że na ulicach Szczecina pojawią się jeszcze w tym sezonie. Oficjalna aplikacja ma zostać zaprezentowana niebawem, podobnie jak cennik oraz sieć miejsc, w których hulajnogi będą dostępne.
„Będzie taniej niż w Warszawie”
Hulajnogi wypożyczane na minuty zadebiutowały na ulicach największych miast Polski w ubiegłym roku i szturmem podbiły serca miłośników przemieszczania się po mieście innymi środkami niż samochód i komunikacja miejska. Stanowią realną alternatywę dla rowerów miejskich, a ich popularność jest tak duża, że w tym roku rozpoczęto pracę nad zmianami w przepisach ruchu drogowego, by uwzględnić w nich obecność hulajnóg elektrycznych i jasno określić, czy powinniśmy się nimi poruszać po chodniku, ścieżkach rowerowych czy po ulicy.
W Szczecinie hulajnogi na minuty mają zadebiutować już pod koniec września: - To są pojazdy naszej marki, chcemy je wprowadzić na ulice miasta pod koniec września, najpóźniej w pierwszych dniach października. Uruchomiona zostanie aplikacja, która pokaże dostępne hulajnogi, będzie możliwość rezerwacji pojazdu, aplikacja także „zaprowadzi nas” do wolnej hulajnogi – mówi Marcin Puszkarek z firmy Eroller. – Na początek udostępnionych zostanie 50 pojazdów, ale docelowo ma być ich znacznie więcej, może nawet 200. W pierwszym etapie hulajnogi dostępne będą tylko w lewobrzeżnej części Szczecina, podbicie Prawobrzeża traktujemy jako wyzwanie na przyszłość. Nie możemy zdradzić jeszcze cennika, ale mogę powiedzieć, że będzie taniej niż w Warszawie – dodaje Puszkarek.
Hulajnogi podbiły serca Polaków. Eksperci ds. ruchu drogowego widzą jednak nie tylko ich zalety
Hulajnogi elektryczne to atrakcja i środek lokomocji, który w dużych miastach uzupełnia ofertę zrównoważonego transportu. Specjaliści ostrzegają jednak przed tym, by z hulajnóg nie korzystać zbyt odważnie, bo zbyt szybka jazda może zakończyć się nawet poważnym wypadkiem. Na początku sierpnia „Dziennik Gazeta Prawna” opublikował artykuł, w którym powołując się na informacje Komendy Głównej Policji oraz pogotowia ratunkowego, wskazał, że w ciągu roku miało miejsce kilkaset wypadków z udziałem osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Najczęstsze przyczyny wypadków, to zbyt szybka jazda w tłumie ludzi, brak umiejętności prowadzenia takiego pojazdu oraz brak uwzględnienia takich użytkowników drogi przez kierowców samochodów.
- Przygotowujemy Akademię Bezpiecznej Jazdy dla użytkowników dorosłych i dzieci. Widzimy dużo zagrożeń wynikających z poruszania się takimi pojazdami, stąd też zależy nam na rosnącej świadomości użytkowników urządzeń elektromobilnych – dodaje koordynator firmy Eroller. Akademia wystartuje po uruchomieniu systemu hulajnóg na ulicach miasta.
Komentarze
28