Od 1 stycznia 2022 r. w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie działa Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia. Biuro w Szczecinie funkcjonuje w ramach konsorcjum ZUT w Szczecinie z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest jednocześnie jego liderem.
Konsorcjum powstało w wyniku naboru na Horyzontalne Punkty Kontaktowe (HPK) do Programu Ramowego UE Horyzont Europa, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dodajmy, że na terenie całego kraju funkcjonuje sześć makroregionów z HPK, koordynowanymi przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa.
Jako HPK Polska Zachodnia świadczymy usługi konsultacyjne i informacyjne dla podmiotów zainteresowanych aplikowaniem o dofinansowanie w największym programie ramowym Unii Europejskiej wspierającym badania i innowacje – Horyzont Europa. Nasza oferta skierowana jest do podmiotów fizycznych i prawnych mających siedziby w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, zatem w szczególności wspieramy naukowców oraz przedsiębiorców, którzy aplikują lub już realizują projekty badawczo-rozwojowe.Pomagamy w:
- dobraniu odpowiedniego konkursu;
- poszukiwaniu partnerów do konsorcjum;
- przygotowaniu wniosku projektowego;
- realizacji projektu i jego obsłudze administracyjnej;
- w założeniu profilu eksperta w bazie Komisji Europejskiej.
Znalezienie źródła finansowania może bywać trudne, dlatego dobór odpowiedniego konkursu rozpoczyna się od krótkiej rozmowy, która pozwala nam ocenić, czy Horyzont Europa jest odpowiednim programem B+R. Jeżeli tak jest, szukamy najlepszej formy finansowania oraz pasujący konkurs. Zawsze też tłumaczymy zasady uczestnictwa. Należy pamiętać, że udział w programach międzynarodowych w przeważającej części wiąże się z koniecznością pracy w międzynarodowych konsorcjach. Proces tworzenia konsorcjum wpisany jest w cykl życia projektu i aby był skuteczny, powinien zostać prawidłowo zaplanowany. Nasz zespół udziela wsparcia również w tej kwestii, a usługa rozpoczyna się od opracowania indywidualnego profilu oraz identyfikacji potrzeb klientów. Kolejnym etapem jest przygotowanie wniosku projektowego. Wspólne dyskusje, wskazówki i sugestie zwiększają szansę na uzyskanie pozytywnej oceny i sfinansowanie projektu. Podpowiadamy, co należy wypełnić w poszczególnych częściach wniosku, jak skalkulować budżet i ułożyć harmonogram działań oraz omawiamy najczęściej popełniane błędy. Z naszym wsparciem złożenie aplikacji będzie łatwiejsze i zajmie mniej czasu! A tematy takie jak: umowy grantowe, umowy konsorcjum, funkcjonowanie elektronicznego systemu do obsługi projektów, raportowanie, rozpowszechnianie wyników, audyty, to tylko część zagadnień, które pojawiają się już po otrzymaniu grantu, zatem czekamy na Państwa pytania związane z obsługą administracyjną projektu. Oprócz wsparcia indywidualnego, organizujemy również szkolenia, na których prezentujemy ogólne założenia i zasady Horyzontu Europa.
Warto przypomnieć, że program ramowy Horyzont Europa (HE), to kluczowy mechanizm finansowania badań i innowacji na lata 2021-2027 z budżetem na poziomie ok. 95,5 mld euro. Konkursy w ramach HE, do których można składać wnioski, sukcesywnie pojawiają się na portalu Funding & tender opportunities, a oceną złożonych aplikacji zajmują się niezależni Eksperci Komisji Europejskiej. Co istotne, pomysł na projekt musi być innowacyjny w skali minimum europejskiej, natomiast treść wniosku wpisywać się w założenia właściwego programu pracy. Większość konkursów adresowana jest do konsorcjów składających się z co najmniej trzech partnerów z trzech różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, z czego przynajmniej jeden musi pochodzić z państwa Unii Europejskiej. Warto podkreślić, iż istotnym jest udział w projektach małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdyż jednym z założeń HE jest promowanie innowacji i współpracy na linii nauka-biznes.
Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej, a także śledzenia profilu na Facebooku HPK Polska Zachodnia, gdzie publikowane są wszystkie informacje o planowanych wydarzeniach, a także ciekawostki ze świata badań i innowacji.
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.
Anna Przybysz
konsultantka ds. programów ramowych UE
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, ZUT w Szczecinie
e-mail: Anna.Przybysz@zut.edu.pl
tel.: 91 449 41 53
Artykuł powstał w ramach działalności Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Komentarze
0