Epidemia koronawirusa sprawiła, że jeszcze większą uwagę przywiązujemy do zachowania zasad higieny w codziennym życiu, zwłaszcza podczas wizyt u fryzjera czy w salonie kosmetycznym. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej rozpoczęło prace nad projektem rozporządzenia, które będzie obligowało również branżę beauty, by osoby dokonujące sterylizacji narzędzi posiadały kierunkowe wykształcenie. Stąd w szkołach policealnych rosnąca popularność kierunku - technik sterylizacji medycznej.
- Celem pracy technika sterylizacji medycznej jest zapewnienie odpowiedniej czystości mikrobiologicznej sprzętu używanego do diagnozowania i leczenia. Technik sterylizacji medycznej musi posiadać odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji, przeprowadzania tych procesów przy użyciu odpowiednich metod i urządzeń, przeprowadzania kontroli tych procesów oraz prowadzenia dokumentacji mycia dezynfekcji i sterylizacji – tłumaczy Ewa Dombrowska, od ośmiu lat przygotowująca techników sterylizacji medycznej do zawodu w szczecińskiej szkole TEB Edukacja.
Jak uzyskać wymagane uprawnienia?
Legitymowanie się dokumentem potwierdzającym kwalifikacje w tym zakresie jest obecnie niezbędne w szpitalach, w tym centralnych sterylizatorniach, pracowniach endoskopowych czy podręcznych sterylizatorniach na bloku operacyjnym. Taki obowiązek nie dotyczy natomiast wielu podmiotów świadczących usługi z zakresu szeroko pojętej branży beauty. W praktyce, w mniejszych salonach kosmetycznych czy studiach tatuażu, sterylizacją narzędzi zajmują się często osoby, które w tym kierunku się nie kształciły. To jednak wkrótce będzie musiało się zmienić.
- W przygotowaniu jest projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej , które to rozszerzy konieczność uzyskania odpowiednich kwalifikacji z zakresu sterylizacji medycznej na wszystkie zakłady świadczące usługi, w których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia.– mówi Ewa Dombrowska.
Rozporządzenie dotyczyć ma osób pracujących przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Już teraz szykują się do niego pracownicy tych branż, doszkalając się w kierunku sterylizacji medycznej. Coraz częściej decydują się na to również osoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu pracy w tej branży. Rozpoczynając naukę na kierunkach związanych np. z kosmetyką estetyczną, makijażem permanentnym, technikami tatuażu czy stylizacją paznokci, równolegle kształcą się na techniku sterylizacji medycznej. Dzięki temu w jednym cyklu kształcenia uzyskują umiejętności niezbędne do profesjonalnego i bezpiecznego świadczenia usług oraz de facto dwa zawody - co zdecydowanie zwiększa ich konkurencyjność na rynku pracy.
Czego można tam się nauczyć?
Nauka na kierunku technik sterylizacji medycznej musi oczywiście obejmować praktyczne zajęcia, takie jak: technologia mycia, dezynfekcji i sterylizacji medycznej; procesy mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych; sterylizacja sprzętu i wyrobów medycznych. Często jednak szkoły starają się uzupełnić ofertę ciekawymi zajęciami dodatkowymi. Np. w TEB Edukacja znajdziemy takie przedmioty jak: język angielski zawodowy, zarys anatomii i fizjologii czy podstawy przedsiębiorczości. Najważniejsze są jednak zajęcia praktyczne.
- Mamy własną, profesjonalnie wyposażoną pracownię, w której znajduje się nowoczesny sprzęt, a rozwiązanie przestrzenne zapewnia na każdym etapie technologicznym jednokierunkowy ruch materiałów co pełnia wszystkie wymogi Ministerstwa Zdrowia zawarte w rozporządzeniu. Nasi uczniowie mają również zajęcia praktyczne w dużej Centralnej Sterylizatorni w SP ZOZ „Zdroje” w Szczecinie – informuje Ewa Dombrowska.
8 lat doświadczenia i minimum 97-procentowa zdawalność
Kształcenie w szkole TEB Edukacja odbywa się we współpracy z Ecolab, globalnym liderem technologii i usług związanych m.in. z higieną. Roczna edukacja może odbywać się w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Całość kończy się państwowym egzaminem i dyplomem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie technik sterylizacji medycznej.
- Zdawalność egzaminu wśród naszych absolwentów mamy na poziomie minimum 97%, a kształcimy w tym zakresie już od ośmiu lat – podkreśla Ewa Dombrowska.
Rekrutacja do szczecińskiej szkoły TEB Edukacja już trwa. Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.teb.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/oferta/technik-sterylizacji-medycznej_szczecin,13,108. Zapisz się już dziś!
Komentarze
1