Przemysł nie jest w stanie funkcjonować bez hal stalowych, które, w zależności od zapotrzebowania, mogą pełnić funkcje produkcyjne, magazynowe czy usługowe. Obecnie zamówienie tych konstrukcji nie jest problematyczne, na rynku można znaleźć wiele firm oferujących hale produkcyjne oraz fabryczne. Które rozwiązanie będzie lepszą opcją? W dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Hala fabryczna

Hala fabryczna to budynek o sporych rozmiarach (może sięgać nawet 15 tys. m²) przeznaczony do prowadzenia wewnątrz działalności produkcyjnej. Ponieważ obiekt nie okien, należy go wyposażyć w specjalny system wentylacyjny.

W przypadku hal fabrycznych niezwykle istotne jest to, aby nie znajdowały się one w pobliżu miast. Jest to ważne, ponieważ proces produkcyjny nie zawsze może być przyjazny dla człowieka - wydzielający się dym lub nieprzyjemne zapachy mogą przeszkadzać, w szczególności osobom, które mieszkałaby w sąsiedztwie. Hala fabryczna powinna być otoczona sporym placem, aby pracownicy, którzy muszą nierzadko przebyć spory kawałek do pracy, mogli spokojnie zaparkować.

Hala produkcyjna

Z kolei hala produkcyjna jest mniejszym budynkiem niż hala fabryczna, dlatego przez wiele osób uznawana jest za bezpieczniejszą opcję. Mniejsza konstrukcja jest mniej narażona na ich naruszenie. To, co jeszcze różni obie te hale to to, że hala produkcyjna posiada okna, więc bez trudności zaadaptujesz ją na przestrzeń biurową. Ponieważ obiekt wyposażony jest w okna, to nie musisz też instalować systemu wentylacji.

Co jest istotne, hale produkcyjne muszą spełniać restrykcyjne normy, aby proces produkcyjny nie wpływał na środowisko. Z tego powodu tego typu obiekty można budować w pobliżu obszarów miejskich.

Od czego zależy projektowanie przestrzeni hali produkcyjnej?

To, jak zostanie zaprojektowana przestrzeń hali produkcyjnej, zależy od kilku czynników: organizacji produkcji, wielkości oraz rodzaju maszyn, transportu wewnętrznego oraz ilości i rodzaju pomieszczeń.

Organizując przestrzeń, należy wziąć pod uwagę rodzaj produkcji (czy masowa, czy seryjna), ponieważ wymagają one nie tylko specjalistycznych maszyn, ale również i sporej przestrzeni operacyjnej.

Pamiętaj, że oprócz zajmowanej przestrzeni maszyna wymaga jeszcze miejsca, po którym będą poruszać się jej operatorzy. Ta kwestia związana jest z kolejnym czynnikiem, czyli wielkością i rodzajem maszyn. Wyznaczając przestrzeń, nie zapomnij o takich rzeczach jak swobodny dostęp do urządzenia, czy miejscu, w którym można położyć materiały lub półfabrykaty oczekujące na obróbkę. Z kolei transport wewnętrzny związany jest z przemieszczaniem elementów na terenie zakładu. Obejmuje on takie kwestie jak procesy transportowe materiałów i półproduktów.

Jak widać, zaprojektowanie hali produkcyjnej nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby optymalnie zagospodarować przestrzeń i mieć pewność, że projekt będzie dobrze wykonany, warto zgłosić się do profesjonalnej firmy. W PROMUS znajdziesz specjalistów, którzy dostosują projekt do Twoich potrzeb i oczekiwań. Sprawdź, w jaki sposób przygotowują projekt hali produkcyjnej https://www.promus.com.pl/oferta/projektowanie-hal. Zapraszamy.