Szczecin po raz kolejny jest gospodarzem największego wydarzenia gospodarki morskiej w Polsce, które gromadzi kilkuset uczestników z kraju i zagranicy. „Polska staje się hubem wolności. Mamy zdrowe finanse publiczne, jesteśmy przygotowani i realizujemy inwestycje. Nie zatrzymujemy się” – mówił Marek Gróbarczyk podczas ceremonii otwarcia 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Spotkanie ekspertów z branży morskiej potrwa dwa dni. W trakcie wydarzenia poprowadzone zostaną debaty plenarne w blokach tematycznych: „Porty i żegluga”, „Digitalizacja i innowacje”, „Ekologia”. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu prelegentów, których wysłucha kilkuset uczestników.

– To już 9. edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego i ogromna historia, która się z nim wiąże. Przypominam sobie zeszły rok, kiedy rozpoczynaliśmy spotkania po załamaniu covidowym. Wtedy mieliśmy daleko idące plany, liczyliśmy na duże inwestycje portów morskich. Kto by przypuszczał, że dzisiaj musimy zmierzyć się z tak ogromnym wyzwaniem jak tragedia na Ukrainie oraz przebudowaniem całej polityki związanej z gospodarką państwa – mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zdaniem Gróbarczyka, „Polska staje się hubem wolności”.

– Mamy zdrowe finanse publiczne, jesteśmy przygotowani i realizujemy inwestycje. Nie zatrzymujemy się. Nie ma co ukrywać, porty będą pełnić niezwykle istotną rolę – podkreślił.

Pierwszego dnia zaproszeni eksperci, przedsiębiorcy oraz menedżerowie dyskutowali m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu, rewizji sieci TEN-T czy o szansach i wyzwaniach zielonej transformacji w gospodarce morskiej.

Drugiego dnia debaty i dyskusje przeniosą się do hotelu Radisson. Tam eksperci i specjaliści poruszą tematy związane m.in. z aktualnymi wyzwaniami na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej, morską energetyką wiatrową, sztuczną inteligencją i jej rolą w transporcie.