„Mój raj”, „Zaniki pamięci”, „Zobacz jak pięknie”, „Bluesada” to jedne z najbardziej znanych utworów tej grupy. W tym roku przypada 40-lecie jej pracy artystycznej. Z tej okazji muzycy After Bluesa zapowiadają bardzo ciekawe wydarzenie w Ogrodzie Różanym.
Pierwsze miejsce na przeglądzie
Od początku grupę tę tworzą dwaj muzycy, którzy poznali się w szkole muzycznej. To Leszek Piłat (gitara basowa, śpiew, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrumenty perkusyjne, śpiew). W pierwszych latach w jej skład wchodzili także Andrzej Kotok (gitara) i Zenon Szyłak (perkusja). W 1980 roku udało im się zdobyć pierwsze miejsce na przeglądzie zespołów młodzieżowych organizowanym w klubie „Słowianin”.
Duet z kombajnem perkusyjnym
Próby początkowo odbywały się w piwnicy domu na Żelechowej, gdzie mieszkał jeden z muzyków. Z czasem panowie przenieśli się do klubu studenckiego „Pinokio”, a w 1985 roku do „Transu” na Pomorzanach (w którym później nagrali płytę koncertową). To właśnie wtedy został ustalony obecny dwuosobowy skład. Z powodu braku perkusisty Leszek Piłat postanowił skonstruować „kombajn perkusyjny” z bębnów, talerzy oraz systemu przekładni i sznurków. Dzięki niemu obaj gitarzyści mogli jednocześnie grać nogami na perkusji. Ten wynalazek sprawił, że duet stawał się coraz bardziej popularny, a na prestiżowym festiwalu „Rawa Blues” w 1985 roku jury przyznało mu pierwszą nagrodę.
13 płyt i ważni goście
W późniejszych latach After Blues nawiązał bliską współpracę m.in. z Tadeuszem Nalepą (przez 2 lata) i Mirą Kubasińską (11 lat), a także z Wojciechem Waglewskim, Ireneuszem Dudkiem, Janem „Kyksem” Skrzekiem czy z muzykami z zagranicy. Byli wśród nich niemieccy gitarzyści Erhard Hirt i Todor Todorovic czy grający na harmonijce Thomas Feldman. To również z ich udziałem zespół stworzył 13 autorskich wydawnictw, a jego utwory znajdziemy też na różnych kompilacjach (np. kompozycja „Mój raj” jest częścią „Antologii polskiego bluesa”).
Bluesada przez 18 lat
Zespół zawsze prowadził ożywioną działalność koncertową. Muzcy byli zapraszani przez różnych organizatorów i występowali w kilkunastu europejskich miastach. Sami także tworzyli wiele wydarzeń i projektów muzycznych, takich jak: „Bluesowe czwartki u Sławka”, „Akademia Ujarzmionego Hałasu”, „Mała Akademia Bluesa”, „Zaduszki Bluesowe”, „Przystań dla bluesa”. Szczególnie ważnym był z pewnością Festiwal Muzyki Bluesowej „Bluesada” (organizowany przez 18 lat, począwszy od 1992 roku, w „Słowianinie”). W roku 2009 After Blues był nominowany do prestiżowych nagród – „Fryderyków” i „Superjedynki”, a w 2013r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte”.
Świętowanie w Ogrodzie Różanym
Jubileusz 40-lecia takiego zespołu powinien mieć szczególny wymiar i tak też będzie. 6 września w Ogrodzie Różanym w Parku Kasprowicza podczas wydarzenia o nazwie „After Blues i goście – Blues łączy pokolenia” obok jubilatów zagrają szczecińskie zespoły z różnych półek muzycznych i wykonają wybrane utwory z repertuaru After Blues. Będą to grupy: Quo Vadis, Analogs, Tragarze, NIKT, Kapitan Stereo, The Blue Bus, Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna, Opty-Malni. Koncert ten zostanie zarejestrowany, a później udostępniony na YouTube. Ma być także wydany w formie płyt CD oraz LP (autorem obu przygotowanych już okładek jest Leszek Żebrowski). Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie będą dostępne od 20 sierpnia w klubie „Słowianin”.
Komentarze
1