Plenerowy spektakl z gigantycznymi lalkami, bajkoterapia dla dzieci, rodzinne koncerty, specjalne muzyczne warsztaty dla kobiet w ciąży. W nadchodzący długi weekend filharmonia w Szczecinie zaprasza na festiwal Słyszę Dobre Dźwięki. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.

To już szósta edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, który w tym roku potrwa od 31 maja do 2 czerwca. Poprzednie edycje poprzez koncerty, warsztaty, potańcówki i debaty opowiadały o terapeutycznej mocy „dobrych dźwięków” oraz ich wpływie na zdrowie, relacje czy samopoczucie. W tym roku program festiwalu skupi się na roli muzyki w kontekście zdrowia psychofizycznego i odczuwania lęku.

Gigantyczne lalki, stwory i machiny na pl. Solidarności

Festiwal rozpocznie się w piątek, 31 maja, od otwartego panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów z zakresu psychologii, muzykoterapii i arteterapii.

– Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak radzić sobie z lękiem i czy muzyka ma moc terapeutyczną. Dyskusja zainteresuje zarówno miłośników sztuki, jak i poszukiwaczy głębszych odpowiedzi na pytania dotyczące psychiki ludzkiej – zapowiada Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Dyskusja odbędzie się w holu Filharmonii. Wstęp wolny, początek o godz. 17:00.

Tego samego dnia o godzinie 20:00 zaplanowano plenerowy spektakl rodzinny pt. „Kosmiczna Podróż Guliwera” teatru Klinika Lalek. Przedstawienie adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zabierze widzów w podróż do gwiazd i uświadomi, że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy.

– Klinika Lalek to prawdziwy fenomen zarówno teatru formy, jak i teatru offowego. Teatr stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form lalkowych. W przedstawieniu udział wezmą machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły – zdradza Plater-Zyberk.

Spektakl odbędzie się na sąsiadującym z filharmonią placu Solidarności. Wstęp wolny.

Muzyczny i bajkowy Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, punktualnie w południe organizatorzy zapraszają dzieci na wyjątkowe spotkanie z bajką w holu filharmonii. Gościem specjalnym będzie poetka, autorka kilkudziesięciu książek dla najmłodszych – Dorota Gellner. Zaraz po sesji bajkoterapeutycznej, o godzinie 13:00 w Galerii Przy Cerkwi, otwarta zostanie wystawa ilustracji autorstwa Macieja Szymanowicza, którego prace przeniosą widzów w barwny świat muzyki. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Na zakończenie Dnia Dziecka filharmonia proponuje koncert rodzinny „Kim był Oz?”, czyli spotkanie z ponadczasową baśnią, zaliczaną do klasyki literatury dla dzieci, i jej uniwersalnymi wartościami – siłą odwagi, serca i rozumu. Początek o godz. 17:00.

By lepiej przygotować się na przyjście dziecka na świat

Ostatniego dnia festiwalu, 2 czerwca, o godz. 12:00 rozpoczną się warsztaty pt. „Pregnato” skierowane do rodziców oczekujących na narodziny swojego dziecka.

– Podczas warsztatów mamy w ciąży i ich partnerzy lepiej przygotują się do przyjścia dziecka na świat, obudzą w sobie wrażliwość na muzykę, a także dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem za pomocą muzyki i otaczających nas dźwięków – podpowiada rzeczniczka.

Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki zakończy się w niedzielę drugim koncertem rodzinnym „Kim był Oz” o godz. 17:00. Podczas koncertu ogłoszeni zostaną również laureaci konkursu na Szkolne Strefy Harmonii.

We wszystkie festiwalowe wieczory budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi.

Szczegółowy program na SDD.filharmonia.szczecin.pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.