Warto dziś skorzystać z pięknej pogody i cieszyć się jesienną aurą. Usłane liśćmi parkowe alejki i leśne zakamarki z pewnością poprawią humor każdemu zmęczonemu intensywnym tygodniem w pracy.


1. Dolina Siedmiu Młynów

Nazwa, która dla wielu może nie brzmieć znajomo, wzięła się od siedmiu, obecnie już nieczynnych, młynów zbożowych. Dolina Siedmiu Młynów znajduje się w Lesie Arkońskim, w części położonej po drugiej stronie ulicy od Jeziora Głębokiego. Można tam zobaczyć stawy, biegnące wzdłuż górnego biegu rzeczki Osówka, w stosunkowo małej odległości od siebie. Przebiega tamtędy kilka szlaków turystycznych i edukacyjnych. Za Doliną znajduje się Polana Harcerska – idealne miejsce na ognisko lub grilla, do którego dociera zdecydowanie mniej osób niż na Polanę Sportową, która znajduje się bliżej pętli Głębokie. Po dłuższym spacerze można dotrzeć nawet do Gubałówki. A ci spragnieni sportu, mogą wybrać się na w tę okolicę na wycieczkę rowerową.

Dolina Siedmiu Młynów (szkic terenu). Autor: Joanna Kośmider, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org

2. Jezioro Szmaragdowe

Jeden z najbardziej charakterystycznych zielonych punktów Szczecina. Już same trasy w miłym zaciszu dają wiele przyjemności, a widoki na dolinę Odry i miasto mogą zapierać dech w piersiach – zwłaszcza jesienią. Nad jeziorem i w jego okolicach żyje wiele chronionych gatunków zwierząt. Wśród nich są nietoperze zimujące m.in. w pobliskich bunkrach.

3. Cmentarz Centralny

Jest największym cmentarzem w Polsce, a trzecim co do wielkości w Europie. Mimo że cmentarze nie kojarzą się ze spacerami i tym bardziej pięknymi widokami – ten w Szczecinie łamie podobne stereotypy. Cmentarz ma charakter parkowy. Składa się z trzech części: wschodniej, zachodniej i łączącej środkowej, połączonych główną osią kompozycyjną wschód-zachód. Część wschodnia posiada regularny, tarasowy układ przestrzenny z kaplicą i pomnikiem na kwaterze wojennej jako dominantami. W najniższej części założenia znajduje się basen. Drogi i ścieżki mają układ kolisty. Część zachodnia ma układ pasmowy związany z dolinami trzech strumieni. Listopad brzmi jak idealny miesiąc na to, by to właśnie ten rejon miasta stał się celem jesiennych, zadumanych przechadzek.

4. Ogród botaniczny w Szczecinie

Choć tak naprawdę bardziej park, na którego terenie rośnie około 136 gatunków i odmian drzew i krzewów. W części położonej bliżej ul. Jana Kochanowskiego rosną drzewa liściaste i iglaste (na wzniesieniach), natomiast od strony ul. Słowiańskiej w obniżeniu przeważają gatunki liściaste. Do najciekawszych okazów można zaliczyć: cyprysiki, żywotnik olbrzymi, kasztan jadalny oraz dąb czerwony. Ogród jest podzielony na siedem działów: ekologiczny, dydaktyczny, eksperymentalny, botaniczno-geograficzny, roślin ozdobnych, roślin szklarniowych oraz roślin chronionych.

5. Krzywy las

To propozycja dla tych, którzy mają możliwość wybrać się w bardziej oddalane od centrum Szczecina miejsce.

Koło Gryfina znajduje się jedna z najciekawszych osobliwości przyrodniczych okolic Szczecina. Na powierzchni około 0,33 ha odnaleźć możemy skupisko zdeformowanych sosen pospolitych. Najwięcej drzew z okazałymi krzywiznami pni zlokalizowanych jest w centralnej części obszaru (około 50-60). Pozostałe odnaleźć można wśród prawidłowo ukształtowanych sosen tworzących przyległy drzewostan. Pnie wszystkich krzywych drzew posiadają na wysokości od 10 do 50 cm nad ziemią charakterystyczne i zastanawiające pałąkowate wygięcia dochodzące do 3 m długości, ponad którymi drzewa prostują się pionowo ku górze. Las ten powstał prawdopodobnie na skutek celowej działalności człowieka hodującego krzywe drzewa do celów użytecznych. Wśród wielu głosów próbujących wytłumaczyć to dziwne i tajemnicze zjawisko nie brakuje jednak i tych, które skłonne są dopatrywać się tu działalności sił nadprzyrodzonych.

6. Uroczysko Kupały

Park leśny Kupały, zwany również uroczyskiem, położony jest na Gocławiu. Park Leśny Kupały obejmuje 51,64 hektarów. Główną ścieżką (żółty szlak) można w dość krótkim czasie okrążyć położoną po środku parku górę Kawiarnianą i zobaczyć malownicze wzniesienia, strome skarpy i wijące się w dolinach strumyki. Bliżej ulicy Narciarskiej stoi wieża poświęcona kanclerzowi Bismarckowi. Od XIII Wzgórza Kupały wraz z najbliższą okolicą były użytkowane przez klasztor cysterek ze Szczecina.

7. Szczecińskie bulwary

To opcja dla tych, którzy potrafią nawet w miejskim zgiełku odnaleźć chwilę wytchnienia. Szczecin z perspektywy Łasztowni prezentuje się bardzo dumnie i choć nie jest to zielony teren, malownicze nadodrzańskie krajobrazy stanowią dobre tło do rodzinnych spacerów. Przy okazji można sprawdzić, jak idą postępy na budowie Morskiego Centrum Nauki!

8. Puszcza Wkrzańska

Położona jest zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie. Przeważają w niej bory sosnowe i sosnowo-bukowe. Na jej terenie występuje kilka jezior i rzek, w tym akwen w Bartoszewie. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkrze, która przepływa u naszych sąsiadów. Dzięki niewielkiej odległości, walorom krajobrazowym i sąsiedztwu Zalewu Szczecińskiego Puszcza Wkrzańska stanowi ciekawy punkt weekendowego odpoczynku. Warto skorzystać z licznych szlaków turystycznych.

9. Ogród dendrologiczny im. Stefana Kownasa

To alternatywa dla parku Kasprowicza, który po sąsiedzku zazwyczaj gości tłumy szczecinian. Park im. Kownasa znajduje się między ulicami Słowackiego i Niemierzyńską i może pochwalić się występowaniem 82 gatunków i odmian drzew i krzewów. Wśród najstarszych liczną grupę stanowią buki. W latach 50. XX wieku teren służył jako cmentarz. Do dziś wyraźny jest cmentarny układ parkowych alejek, a murki otaczające park od strony północnej i południowej zostały wykonane ze starych, niemieckich nagrobków. Na terenie parku znajduje się kilka polodowcowych głazów, z których patronem największego jest Juliusz Słowacki.

fot. Kapitel

10. Park Brodowski

Powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Wyposażony w place zabaw dla dzieci w różnym wieku, dodatkowo przyciąga strefą sportu z wielofunkcyjnym miniboiskiem i przyrządami do trenowania tzw. street workoutu. Ważną część parku stanowi ogród sensoryczny, w którym znajduje się ścieżka o zróżnicowanej nawierzchni. Dzięki temu jest ona w stanie stymulować rozwój młodszych dzieci.

Nie brakuje tu też miejsc do odpoczynku, w tym ławek w otoczeniu zieleni parkowej oraz pergoli. Z pewnością jest to przestrzeń, w której zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie sposób na relaks.