W Szczecinie znajdziemy kilkanaście polan rekreacyjnych, na których możemy wypoczywać, rozpalić ognisko czy grilla. Obowiązują jednak na nich zasady, które warto sobie przypomnieć przed majówką.

Szczecińskie polany są ogólnodostępne, co oznacza, że może z nich korzystać każdy. Nie są prowadzone ani zapisy, ani rezerwacje. Do najbardziej obleganych należą Sportowa, przy ul. Miodowej i Biała za leśniczówką. Jeśli chodzi o prawobrzeże Szczecina, to wszystkie cieszą się dużą popularnością.

Z ławkami i zadaszonymi wiatami

Poniżej pełna lista szczecińskich polan z podziałem na obie strony miasta.

Lewobrzeże:

Polana Czerwona (przy Arkonce) - trzy paleniska,

Polana Goplany - dwa paleniska,

Polana Miodowa (można wjeżdżać autami) - dwa paleniska,

Polana Biała (za siedziba Wydziału Lasów Miejskich przy ul. Miodowej) - dwa paleniska,

Polana Sportowa - trzy paleniska,

Polana Harcerska (przy Szlaku Siedmiu Młynów) - dwa paleniska,

Polana nad jeziorem Głębokim - dwa paleniska,

Polana nad Głębokim od strony Wołczkowa - jedno palenisko,

Polana Bagienna Olszyna (nad Głębokim, blisko strzelnicy) - jedno palenisko.

Prawobrzeże:

Park Leśny Klęskowo - dwa paleniska,

Polana Widok (nad jeziorem Szmaragdowym) - cztery paleniska,

Polana Słoneczna (za zajazdem Szmaragd) - cztery paleniska.

Przyjemności, ale i obowiązki

– Wolny czas spędzony na szczecińskich polanach to przede wszystkim przyjemność, ale także obowiązki. W takich miejscach musimy bowiem przestrzegać regulaminu – przypomina Joanna Wojtach, rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie.

Na terenie polan rekreacyjno-wypoczynkowych zabrania się rozpalania ognia poza miejscem wydzielonym na palenisko. Ognisko trzeba też koniecznie po sobie dogasić. Gałęzie i drewno, które chcemy wykorzystać na ognisko, powinny być suche. Należy zbierać je z ziemi, nie wolno łamać ani rąbać żywych drzew.

– Po pierwsze, to dewastacja środowiska, która jest karalna, po drugie, nie będziemy mieli z nich i tak pożytku, bo są wilgotne i kiepsko się palą – tłumaczy Joanna Wojtach. – Czasem drewno na ognisko dostarcza także Zakład Usług Komunalnych.

Grille z dala od roślin

Jeśli chodzi o grilla, należy go ustawić na wysokich nóżkach, z dala od roślin. Możliwe jednak, że regulamin na to nie pozwala, tak jak w przypadku ścieżki dydaktycznej przy ulicy Miodowej.

– Nie wolno nam także śmiecić, myć i czyścić na polanach samochodów, parkować w niedozwolonych miejscach, biwakować, jeździć konno, hałasować czy puszczać psów luzem – wylicza rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. – Samochody przy polanach możemy parkować wyłącznie w przeznaczonych do tego celu miejscach. Nie można wjeżdżać autami do lasu, na i samą polanę, rozjeżdżać trawników.

Mapę z lokalizacją wszystkich polan znajdziemy na stronie www.zuk.szczecin.pl/dzialalnosc/lasy-miejskie/polany.