Na większości z nich są zadaszone wiaty, stoły piknikowe, kosze na śmieci i przenośne toalety. Na polanach wyznaczono łącznie 35 okrągłych palenisk, czyli jedynych miejsc, w których w lasach miejskich można rozpalać ogniska i grille.

To ważna informacja, bo pierwsze pogodne dni pokazały, że wiele osób nie przestrzega tych zasad.

– Na terenie lasów, także polan, obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia poza wyznaczonymi miejscami. Te miejsca to WYŁĄCZNIE betonowe lub kamienne okrągłe paleniska. Przepis ten dotyczy również rozpalania grillów. Niestety, w wielu miejscach możemy zobaczyć pozostałości po nielegalnych ogniskach, ale nie należy się nimi sugerować i rozpalać tam kolejnych ognisk – przypomina Paulina Łątka z urzędu miasta.

Leśnicy zwracają też uwagę, że nie wolno wycinać drzew i krzewów, by zaopatrzyć się w drewno na ognisko. Można zbierać tylko to, co leży już na ziemi. A później nie zostawiać na niej pozostałości po swojej obecności.

– Tylko od początku tego roku na terenie Lasów Miejskich zebrano prawie 50 ton śmieci! To nie tylko szpeci i szkodzi środowisku, ale też oddala nas od tego, czym powinien być odpoczynek w otoczeniu przyrody. Stąd apel do szczecinian, aby starali się zabierać ze sobą wszystko to, co przynieśli do lasu – mówi Paulina Łątka.

Mapa z dokładnymi lokalizacjami polan dostępna jest TUTAJ. Na prawobrzeżu przygotowane są 4 miejsca do wypoczynku, a na lewobrzeżu jest ich 11.

PRAWOBRZEŻE:

1. Polana Widok

2. Polana Słoneczna

3. Polana „Nad Płonią”

4. Park Leśny „Klęskowo”

LEWOBRZEŻE:

1. Polana Sportowa

2. Polana Miodowa

3. Polana Czerwona

4. Polana Wołczkowska

5. Polana Kupczyka Mała

6. Polana Sosnowa

7. Polana „Nad jez. Głębokie”

8. Polana „Bagienna Olszyna”

9. Polana Harcerska

10. Polana Goplana

11. Polana Biała