W długi weekend wielu mieszkańców będzie chciało spędzić wolny czas na leśnych polanach. Do wyboru jest 14 takich miejsc, które będą specjalnie przygotowane przez służby miejskie. Zarówno w Puszczy Wkrzańskiej, jak i w Puszczy Bukowej.

Przy każdej polanie ustawione są przenośne toalety, zadbano też o pojemniki na odpady. W większości miejsc skorzystać można z wiat i palenisk. Aby jednak rozpalić ognisko, trzeba we własnym zakresie zadbać o drewno (można zbierać gałęzie leżące na ziemi, nie wolno wycinać drzew i krzewów) oraz stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

– Pamiętajmy o tym, że w lasach panuje susza. Niewłaściwe zachowanie może bardzo łatwo doprowadzić do pożaru. Rozpalamy ogniska i grille wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Jest bezwzględny zapas rozpalania ognia poza paleniskami, czy w środku lasu – przypomina Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Polany specjalnie przygotowane na majówkę:

1. Polana Czerwona - trzy paleniska (przy Arkonce);

2. Polana Goplany - dwa paleniska;

3. Polana Miodowa - dwa paleniska – przy ulicy Miodowej 3 (można wjeżdżać autami);

4. Polana Biała - dwa paleniska (za siedzibą Wydziału Lasów Miejskich, przy Miodowej);

5. Polana Sportowa- trzy paleniska;

6. Polana Harcerska- dwa paleniska (przy Szlaku Siedmiu Młynów);

7. Polana nad jeziorem Głębokim - dwa paleniska;

8. Polana nad Głębokim od strony Wołczkowa – jedno palenisko;

9. Polana Bagienna Olszyna (nad Głębokim – na końcu - blisko strzelnicy) - jedno palenisko;

10. Polana Arkonka (przy kasach na kąpielisko ) zakaz palenia ognisk;

11. Polana Edukacyjna (zaraz przy leśniczówce) BEZWGZLĘDNY zakaz palenia ognia;

12. Park Leśny Kleskowo - dwa paleniska;

13. Polana Widok (nad jeziorem Szmaragdowym) - cztery paleniska;

14. Polana Słoneczna - cztery paleniska (za zajazdem Szmaragd).

Jak uniknąć mandatu?

Poza odpowiedzialnym posługiwaniem się ogniem, trzeba pamiętać również o kilku innych zasadach. Ich nieprzestrzeganie może bowiem skończyć się mandatem.

– W przypadku imprezy zorganizowanej w plenerze, jeśli funkcjonariusze zostaną wezwani, bo biesiadnicy będą powodowali uciążliwości dla otoczenia (zadymienie, intensywny zapach grillowanych potraw), mogą przeprowadzić rozmowę albo podjąć się mediacji. Nie nałożą jednak mandatu za samo grillowanie, bo nie mają ku temu podstaw prawnych. Co innego, jeśli stwierdzą inne wykroczenie, np. zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zagrożenie pożarowe lub spalanie odpadów – wylicza st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

Prognozy pogody na majówkę zapowiadają w Szczecinie 15-17 stopni Celsjusza. Największe zagrożenie opadami deszczu przewidywane jest w niedzielę.