Tabletka „dzień po” stosowana jest w celu zabezpieczenia przed nieplanowanym poczęciem, jeśli jest ryzyko, że może do niego dojść w związku z odbytym stosunkiem. Pigułki „po” nie kupimy jednak na stacji benzynowej czy w supermarkecie, jak chociażby prezerwatyw. Gdzie zatem można kupić antykoncepcję awaryjną i jakie warunki należy spełnić?

Czym są i jak działają tabletki „dzień po”?

Antykoncepcja ratunkowa, nazywana również awaryjną, należy do leków hormonalnych, które przyjmowane są przez kobiety w celu ochrony przed ciążą. Tabletka „dzień po” przyjmowana jest już po stosunku, jeśli stosowana wówczas metoda antykoncepcyjna okazała się zawodna, czy też doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Jej podstawowym zadaniem jest opóźnienie owulacji, aby nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, przy czym trzeba pamiętać, że tabletka „po” skutki uboczne też może mieć. Zazwyczaj jednak działania niepożądane tabletek „po” nie są bardzo dokuczliwe, ponadto szybko ustępują i nie mają wpływu na kolejne cykle.

Tabletka po – gdzie kupić ją w Polsce?

W naszym kraju tabletki „dzień po” można kupić w aptekach, jednak nie każdy może to zrobić, ponieważ potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta. Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki „dzień po” oraz od czego głównie zależy skuteczność tabletek „dzień po”, problem pojawia się, gdy nie można dostać się do lekarza w pożądanym czasie. Po receptę można jednak zgłosić się na wizytę prywatną, co często pozwala zaoszczędzić nieco czasu, zwłaszcza jeśli wybierze się konsultacje zdalne, chociażby na portalu Tabletka Dzień Po. Oczywiście każdorazowo z pacjentką wcześniej przeprowadzany jest wywiad medyczny, by sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna w jej przypadku.

Aby otrzymać receptę na tabletkę „po” przez Internet, należy wypełnić przygotowany na stronie formularz, który ma na celu zastąpić ustny wywiad medyczny z lekarzem. Uzupełniony formularz medyczny analizowany jest następnie przez specjalistę, który na tej podstawie może określić zasadność przyjęcia leku przez daną osobę oraz bezpieczeństwo związane z zażyciem leku. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń co do informacji zawartych w formularzu medycznym i nie znajdzie przeciwwskazań do przyjęcia pigułki „po” przez pacjentkę, wystawi jej e-receptę. Niezwłocznie pacjentka otrzyma wówczas e-receptę na swój telefon i będzie mogła ją bez trudu zrealizować w wybranej aptece.

Tabletka „dzień po” w aptece – to musisz wiedzieć!

Załóżmy, że nie było przeciwwskazań i pacjentce została przepisana tabletka „po”. Gdzie kupić można ją teraz najszybciej? Teoretycznie zakup antykoncepcji awaryjnej możliwy jest w każdej aptece, przy czym dobrze jednak postawić na taką placówkę, która posiada pigułki „po” na stanie, wówczas możliwe będzie ich szybsze przyjęcie. Tabletka „dzień po” można kupić w aptece na różne sposoby – to pacjent decyduje, który z nich najbardziej mu odpowiada.

• Pierwszym sposobem realizacji e-recepty na tabletkę „po” jest podanie czterocyfrowego kodu, który przychodzi do pacjenta SMS-em. Konieczne będzie w tym przypadku dodatkowe uwierzytelnienie, a tego dokonać można, podając farmaceucie swój numer PESEL. „Swój”, o ile e-receptę realizujemy we własnym imieniu – jeśli wykupujemy ją za inną osobę, należy podać PESEL tej osoby.

• Drugi sposób realizacji e-recepty na tabletkę „po”, który nie wymaga podawania numeru PESEL, ale wymaga dostępu do Internetu, to podanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty. Można wyświetlić go na urządzeniu mobilnym bądź wydrukować w domu i okazać na kartce. Kod kreskowy e-recepty znaleźć można w swoim IKP, ponadto wysyłany jest mailowo i można mieć do niego dostęp z poziomu dedykowanej aplikacji.