Jedną z bardziej nurtujących kwestii dotyczących budowy w ostatnim czasie jest wybór garażu. Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie: garaż w domu - wolnostojący czy wbudowany? Jak się okazuje, podjęcie takiej decyzji wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dowiedzieć się większej ilości informacji, która z pewnością ułatwi dokonania odpowiedniego wyboru.
Zalety garażu wolnostojącego
W przypadku garażu wolnostojącego często podkreśla się, że jest to opcja dająca wiele możliwości. Chodzi tu o to, że taki garaż bez problemu może powstać dopiero po kilku, czy kilkunastu latach od powstania domu. Dzięki temu jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozłożyć koszty na etapy. Co więcej, do takiej budowy można spokojnie wykorzystać materiały gorszej jakości, dzięki czemu zaoszczędzi się dużą część pieniędzy. Ponadto, garaż wolnostojący bardzo często wykorzystywany jest do przechowywania innych akcesoriów czy narzędzi. Wiele osób podkreśla również, że można go zawsze w każdej chwili rozbudować np. poprzez dodanie wiaty.
Wady garażu wolnostojącego
Niewątpliwie jedną z głównych wad jest chociażby to, iż taki garaż zajmie zdecydowanie więcej miejsca niż ten wbudowany. Właśnie dlatego jest to opcja, która sprawdzi się dobrze tylko w przypadku działek o średniej lub dużej powierzchni. Niestety opcja ta wiąże się z kolejną kwestią, jaką jest ubieganie się o pozwolenie na budowę. Co ciekawe, jest to nie tylko dodatkowy koszt, ale i również czas. Oprócz tego stawiając taki garaż trzeba liczyć się z pewnymi przepisami, które określają minimalne odległości od granic działki. To niewątpliwie kolejne utrudnienie o którym należy pamiętać. Warto także mieć na uwadze, że w tym przypadku rezygnuje się z komfortu, gdyż aby dojść do garażu, będzie trzeba niestety wyjść z domu na zewnątrz. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób jest to znaczne utrudnienie szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.
Zalety garażu wbudowanego
Nie ulega wątpliwości, że również garaż wbudowany ma wiele zalet i wad. Wybierając projekty domów jednorodzinnych z garażem zapewniamy sobie komfortowe przemieszczanie się pomiędzy budynkami bez potrzeby wychodzenia na dwór. Jest to więc niesłychanie wygodna i komfortowa opcja. Ponadto, warto wspomnieć, że garaż ten zajmuje znacznie mniej miejsca na działce. Inną z kolei kwestią jest to, że dzięki temu, iż wznoszony jest on z domem to nie trzeba myśleć nad dodatkowymi formalnościami. To z kolei przekłada się na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, a także przede wszystkim pieniędzy.
Wady garażu wbudowanego
Jak się jednak okazuje, kwestia ta ma również kilka znaczących wad, które mogą na dobre zniechęcić do tego typu inwestycji. Mowa tu chociażby o tym, że istnieje niestety taka możliwość, iż spaliny z garażu mogą przedostawać się do budynku mieszkalnego. Ponadto konieczne jest niestety także wykonanie odpowiedniej posadzki garażowej, co również wiąże się z kolejnymi kosztami, które trzeba ponieść. Co więcej, wskutek tego, że garaż połączony jest z domem istnieje zdecydowanie więcej możliwości włamania się do takiego domu. Brama garażowa i okna bardzo często wykorzystywane są przez włamywaczy, gdyż w ten sposób najłatwiej jest wkraść się im do danego domu. Co więcej, należy pamiętać, że jego budowa możliwa jest tylko i wyłącznie podczas stawiania domu. Właśnie dlatego dobrze byłoby, aby taka decyzja była podjęta już na samym starcie jakichkolwiek prac.
Ile kosztuje projekt garażu?
Należy zdawać sobie przede wszystkim sprawę, iż koszt takiego projektu budowlanego zależy od wielkości garażu oraz poziomu jej skomplikowania. Znaczna większość osób decyduje się na gotowy projekt. Projekty garaży można nabyć już za kwotę w granicach od 1000-2000 złotych. Nie da się też jednoznacznie określić takiej ceny, gdyż jest to niesłychanie trudne i zależy od konkretnej firmy. Jeśli chodzi jednak o kwestię wyboru rodzaju garażu to jest to oczywiście dosyć indywidualna sprawa dlatego też należy wcześniej dokładnie zapoznać się wszystkim za i przeciw każdej z wyżej wymienionych opcji. To z pewnością zaowocuje dużą ilością zadowolenia i satysfakcji w przyszłości.
Komentarze
0