W ramach cyklu Mapa Kultury, w Szczecinie spotkali się przedstawiciele świata kultury, artyści, władze oraz media poszczególnych regionów Polski. Tematem spotkania była edukacja artystyczna i kulturalna oraz flagowe inwestycje w zakresie kultury na terenie Szczecina i Polski.
Mapa Kultury – mapą wartości
Na czwartkowe spotkanie do Szczecina, by rozmawiać o ważnych kwestiach polskiego życia kulturalnego i artystycznego przybyli wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Witold Jabłoński, prezydent miasta Piotr Krzystek oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Rozmowy toczyły się głównie na temat niezbędności właściwego procesu edukacyjnego w zakresie kultury i sztuki. Przybyły na spotkanie minister kultury Bogdan Zdrojewskiego określił Mapę Kultury – miejsc istotnych dla życia kulturalnego i artystycznego, niejako mapą wartości. Przy czym postawił tezę, iż: 20 ostatnich lat było to redukowania wydatków na kulturę, a maksymalizowanie wydatków na obiekty. Podczas spotkania wskazano na liczne uchybienia w zakresie kształcenia artystycznego i kulturalnego. Wielkim błędem było chociażby wyprowadzenie kilkanaście lat temu muzyki i plastyki z podstawowych szkół publicznych. W roku 2008, dopisano z powrotem do arkuszy przeznaczonych dla szkół podstawowych po 1 godzinie muzyki i plastyki jako przedmiotów obligatoryjnych dla klas IV, V i VI. Istnieje natomiast obawa, iż powrót do szkół wyprowadzonych nauczycieli kształcenia artystycznego, może nie nastąpić równie natychmiastowo, jak ich zwolnienie. Wiele inwestycji w ostatnich latach w zakresie kultury zostało przerwana, również ze względu na bardzo wysokie koszty utrzymania stanu technicznego, obiektów, które de facto – nie funkcjonują. A przy okazji w Polsce nie budowano do tej pory, Muzeum Sztuki Współczesnej, bowiem ta sztuka nie była ceniona. Minister zaapelował, by środowisko kultury, z racji predyspozycji i wykształcenia miało odwagę mówić również o rzeczach innych, niż sztuka i nabyło cechę przeciwstawiania się zjawisku niekompetencji w kulturze. Ostatecznie wspomniał, iż niepokojące wydaje się również łączenie wydatków na rozrywkę z wydatkami na kulturę.
Akademia Sztuki będzie
Edukacja artystyczna jest o tyle istotna, iż na jej podstawie szczególnie dzieci mogą uczyć się rozwijania naturalnych zainteresowań i przy okazji nie pomylić Mozarta z Chopinem. Wzmacniające jest, iż przewidywania wskazują, że w 2030 roku nakłady na kulturę w postaci przysłowiowej złotówki przyniosą do budżetu państwa 2 złote. Miejmy również nadzieję, że poruszenie jakie dotąd wywoływało powołanie Akademii Sztuki w Szczecinie mamy za sobą. Minister kultury, Bogdan Zdrojewski powiedział, że choć nadal toczy się spór finansowy, pomoże w jej utworzeniu i Akademia Sztuki będzie. Dodał przy tym, że w rozmowie z nim premier RP, także wydał pozytywną opinię na ten temat.
Flagowe inwestycje Szczecina w zakresie kultury
Spotkanie zakończyło się podsumowaniem obecnej, minionej i przyszłej sytuacji Szczecina, i jego inwestycji kulturalnych w czterech zakresach; infrastruktury, inwestycji w ludzi, w projekty, a także wszystkie pozostałe. W tym kontekście można mówić o tzw. flagowych inwestycjach Szczecina, wśród których niewątpliwie znalazła się, jak określił ją wiceprezydent Szczecina Tomasz Jarmoliński: Pierwsza prawdziwie polska inwestycja w partnerstwie publiczno – prywatnym – Teatr Lalek „Pleciuga”. W przyszłości na mapie kultury Szczecina, towarzyszyć jej będą w pełnej krasie: Muzeum Techniki i Komunikacji, Filharmonia, Willa Lentza, oraz jak mówią obietnice Akademia Sztuki.
Komentarze
0