Filharmonia w Szczecinie nie zwalnia tempa i mimo trwającej epidemii nie pozostawia mieszkańców bez muzyki. W ubiegłą niedzielę premiera online koncertu rodzinnego „I żyli długi i w Szczecinie 2” przyciągnęła przed ekrany setki szczecinian. W ten weekend również będzie można wybrać się na wirtualny koncert. Tym razem w bardziej klasycznym wydaniu. Wystąpią orkiestra symfoniczna i hiszpański geniusz fortepianu Joaquína Achúcarro.
Achúcarro zagra Griega
W najbliższą niedzielę, 29 marca, o godzinie 19:00 melomani będą mogli wysłuchać „Koncertu fortepianowego a-moll, op. 16” Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania dokonanego podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył wirtuoz fortepianu - Joaquín Achúcarro.
Ten hiszpański pianista to żywa legenda, geniusz fortepianu, wytrawny artysta i niezwykła osobowość muzyczna. Światowej sławy dyrygent Zubin Mehta porównuje jego grę do wirtuozerskich wykonań Artura Rubinsteina. W hołdzie dla niego Europejska Unia Astronomiczna jego imieniem nazwała małą planetę 2131.
Jako solista Joaquín Achúcarro współpracował z najznakomitszymi dyrygentami, m.in. z Claudio Abbado i Yehudi Menuhinem. Znalazł się na liście „The 100 Most Beautiful Piano Recordings of All Time”, stworzonej przez prestiżowe francuskie wydawnictwo „Diapason”, obok tak wielkich nazwisk, jak Glenn Gould, Martha Argerich, Krystian Zimerman. Nagrał ponad 30 płyt z muzyką klasyczną. Gra baskijskiego pianisty charakteryzuje się poetyckim dźwiękiem, czystą techniką, daleką od ekstrawaganckich wykonań.
Koncert "Achúcarro gra Griega [PREMIERA ONLINE]" w niedzielę, 29 marca, o godzinie 19:00 będzie można oglądać na kanale Filharmonii w serwisie YouTube oraz na jej stronie na Facebooku.
Orkiestra online
Filharmonia w Szczecinie w najbliższym czasie regularnie będzie przypomnieć melomanom o wszystkich swoich działaniach - tych klasycznych, ale też i specjalnych projektach, które przez ostatnie lata tworzyli muzycy orkiestry symfonicznej. Zainteresowani będą mieli też okazję poznać orkiestrę od zaplecza, a jej członków z bardziej prywatnej strony.
Muzyczne spotkania online będą się odbywały poprzez kanały instytucji w serwisach Youtube i Facebook.
A tymczasem zostańmy w domu i zostańmy z Filharmonią.
Komentarze
2