Filharmonia znów zaskakuje! Już dziś wieczorem zaprasza na pokaz pionierskiego filmu science fiction z 1927 roku, do którego na żywo zagra zespół Czerwie. Wszystko oczywiście online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook oraz YouTube.
Zespół zamiast tapera
Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny, niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Grupa zagrała ponad 700 koncertów w Polsce i Europie. Czerwie są w ścisłej czołówce grup grających na żywo muzykę do filmów niemych.
Muzyczno-filmowa niedzielna premiera
W niedzielę 17 maja o godzinie 19:00 usłyszymy koncert zespołu Czerwie, podczas którego odbędzie się projekcja filmu niemego „Metropolis” z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Muzycy wykonują do niego swój soundtrack, który został wydany na ich głośnej płycie w 2017 roku.
– Oryginalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez muzyków kwartetu Czerwie broni się bez filmu, wciąga i może być tłem do pracy, jazdy samochodem – tak o muzyce skomponowanej do filmu „Metropolis” pisał Marek Tomalik z Jazz Forum. – Jak muzyka działa z filmem? Obezwładniająco i wydaje się, że to właściwe określenie – dodaje.
„Metropolis” to niemiecki niemy film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Dziś mówi się o nim, że to dzieło, które ukształtowało kinematografię, a jego echa słychać do dziś. W momencie premiery został jednak bezlitośnie skrytykowany zarówno przez recenzentów, jak i publiczność.
Na produkcję przeznaczono, ogromne jak na tamte czasy ilości pieniędzy - nie tylko na scenografię, ale też na bezprecedensowe w tamtym czasie liczby ludzi (36 tysięcy statystów, z czego 1100 z ogolonymi głowami i 750 dzieci). Zespół techniczny wykonał pionierskie kroki w nie jednej, a kilku dziedzinach, które zdefiniowały efekty specjalne na następne dziesięciolecia, a które w niezmienionej formie można było zobaczyć w filmach jeszcze pod koniec lat 80-tych (chociażby w „Batmanie” z 1989 r.).
Film był niejednokrotnie inspiracją dla twórców kina, ale i muzyki. Jego fragmenty były wykorzystywane w teledyskach do piosenek „Love Kills” Freddie Mercury’ego, „Radio Ga Ga” Queen czy „Sugar System” of a Down. Madonna zainspirowana filmem odwzorowała jego sceny w teledysku do singla „Express Yourself”.
Nagrania zakończone
Muzyka zespołu Czerwie nie tylko podkreśla emocje wyrażone na ekranie, ale też dodaje współczesny komentarz po blisko stu latach od premiery filmu. Nagrany koncert Filharmonia zaprezentuje już w niedzielę, 17 maja, o godzinie 19:00 podczas koncertu online "Czerwie | Metropolis [Filharmonia Szczecin Online]".
Zapraszamy na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
Komentarze
3