Miejski aktywista Igor Podeszwik chce, by Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przygotowała większą liczbę ekspozycji świetlnych na swojej fasadzie. Obecnie Filharmonia jest oświetlona w barwach narodowych podczas rocznic patriotycznych, w kolorach Floating Garden oraz jasnym, białym światłem w godzinach wieczornych. Według Podeszwika, opracowany powinien zostać "Katalog podświetleń Filharmonii", który miałby zawierać możliwe kombinacje barw i wizualizacji oraz dat, w których takie iluminacje mogłyby mieć miejsce. Inicjatywa spotkała się z krytyką Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Szczecinie Karola Nieradki.
Podeszwik proponuje, by gmach został oświetlony m.in. w czasie meczów Pogoni Szczecin czy Parady Równości
Igor Podeszwik chciałby, żeby Filharmonia była "światłem Szczecina" i proponuje, by np. w rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi Filharmonia była oświetlona w kolorach flagi miasta. Iluminacji miałoby być znacznie więcej niż dotychczas: - Byłyby to ważne wydarzenia, np. rocznica wejścia do UE, ważne wydarzenia sportowe - np. mecze Pogoni Szczecin, urodziny miasta czy Marsz Równości – wylicza przedstawiciel inicjatywy Nowy Szczecin. - Pamiętam, jak w Klubie 13 Muz projektanci szczecińskiej filharmonii mówili, że budynek będzie światłem naszego miasta. I niech tak się stanie! To jeden z najwspanialszych budynków na świece - wykorzystajmy jego możliwości – dodaje miejski aktywista.
"Ten budynek, jako całość, jest kompozycją architektoniczną. Uszanujmy wizję architektów"
Inicjatywa spotkała się z krytyką szczecińskiego środowiska architektów. Podkreślają oni, że forma obecnego podświetlenia jest skromna i to jest jej największą siłą.
- W projekcie konkursowym pracowni Barozzi Veiga nigdzie nie sugerowano, żadnych innych barw niż biel. Uszanujmy wizję architektów. Uszczęśliwianie Filharmonii takimi pomysłami to ingerencja w wizję funkcjonowania obiektu. Ten budynek, jako całość, jest spójną kompozycją architektoniczną. W zamyśle obiekt miał świecić w nocy stałym, jasnym, ciepłym światłem – mówi Karol Nieradka, Prezes SARP w Szczecinie. - Nie róbmy z tego budynku choinki. Powinien być jak najmniej wykorzystywany w taki sposób, żeby uniknąć "polityki". Każda próba stworzenia katalogu podświetleń podzieli mieszkańców na zwolenników i przeciwników tęczy, krzyża lub Pogoni Szczecin, a sam budynek może na tym tylko stracić. Potencjalnie nawet przez fizyczne zdewastowanie. Nie twórzmy precedensu, bo grup chcących się "pokazać na tym billboardzie" będzie mnóstwo, a ich przeciwników jeszcze więcej. Czy powinniśmy ingerować w wizję i program instytucji kultury jaką jest Filharmonia Szczecińska, wyświetlając symbolikę środowisk LGBT lub klubu piłkarskiego? – dodaje Karol Nieradka.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zapowiedziała, że niebawem zabierze głos w sprawie ekspozycji na fasadzie obiektu. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie – pojawił się już pomysł podświetlenia budynku w kolory tęczy na weekend, kiedy w Szczecinie przypada Parada Równości: - Filharmonia przygotowuje oficjalne stanowisko, potrzebujemy na to kilku dni. Będziemy wdzięczni za wyrozumiałość – informuje Katarzyna Plater – Zyberk, rzeczniczka Filharmonii.
Komentarze
20