Muzyczno-choreograficzna kompozycja sceniczna o Franzu Kafce, nowa forma ekspresji scenicznej łącząca teatr i taniec flamenco, esej o desperackiej próbie odnalezienia przez współczesnego człowieka szczęścia – tegoroczna edycja Pro-Contry zachwyci różnorodnością formy oraz tematów występów. Festiwal odbędzie się już w nadchodzący weekend, 3-5 września.

Wrzesień coraz bliżej, coraz bliżej XIX edycja festiwalu Pro-Contra, którego główną ideą jest konfrontacja młodzieżowych teatrów niezależnych i rozpowszechnianie offowej sztuki teatralnej.

– Nie ograniczają nas ani wyobraźnia, ani kultury czy wyznania – mówi Bartosz Pietruszka, główny organizator festiwalu. – Zawsze szukamy jak najciekawszych form teatralnych.

Są i stali bywalcy, ale jest też miejsce na nowości

Co roku zgłaszających się zespołów jest całkiem sporo, wśród nich takie, które już niejednokrotnie gościły na szczecińskiej scenie.

– Mamy kilka grup, które namiętnie wysyłają do nas zgłoszenia i co roku się pojawiają. Przyjmujemy ich już jako stałych gości. Bardzo często mamy grupy z Iranu, Rosji, Gruzji, ale co roku pojawia się też coś nowego. W tym roku jest to Nigeria – mówi Pietruszka. – Mimo że jest to tylko nagranie, to widać, że nie jest to produkcja europejska. Dzięki zespołom spoza naszej kultury możemy poznać, jak wygląda ich świat i postrzeganie kultury, nie wyjeżdżając ze Szczecina.

„Będzie sporo zaskoczeń”

W tym roku podczas festiwalu będzie można obejrzeć spektakle grup z Gruzji, Niemiec, Nigerii, Iranu, Hiszpanii, Rumunii i oczywiście Polski. Taka różnorodność kulturowa i form artystycznych gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

– Różnorodność jest tak duża, że trudno znaleźć wspólny mianownik. W zeszłym roku można byłoby powiedzieć, że pandemia była takim łączącym motywem, w tym roku zespoły skupiają się już na zupełnie innych zagadnieniach. Będzie sporo zaskoczeń – zapowiada Pietruszka.

Okazja do wspólnych ćwiczeń

Festiwal Pro-Contra to również warsztaty, w których udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Teatralne ćwiczenia prowadzone są przez przyjaciół organizatorów, ale niejednokrotnie jest tak, że w trakcie zajęć koncepcja ulega zmianie, kiedy do warsztatów dołączają uczestnicy festiwalu.

– Jeśli ktoś chce żyć Pro-Contrą cały weekend, to warto przyjść na warsztaty i wziąć w nich udział lub nawet tylko pooglądać – zachęca Pietruszka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak ze względu na sytuację pandemiczną wprowadzono darmowe wejściówki. Osoby z rezerwacją będą miały pierwszeństwo wstępu! Bezpłatne wejściówki znajdziemy na stronie: https://procontrafestival.com/pl/program-festiwalu-pro-contra-2021/

PROGRAM:

PIATĘK 3.09.2021

Otwarcie Festiwalu

16:15 BD Consulting sp. z.o.o – „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” – Wrocław

18:00 Poti Valerian Gunia Professional State Theatre – „Pirosmani” – Poti, Gruzja

19:00 POLDEH – „Zwischen den Welten” – Braunschweig, Niemcy

21:00 koncert „Wieczoru Festiwalowego” – zespół Klisze

SOBOTA 4.09.2021

10:00-12:00 Otwarte warsztaty

15:30 Arojah Royal Theatre – „What the Hunter Saw” – Abuja, Nigeria – pokaz nagrania

16:45 Studio 2 (przy Theater Zentrifuge e.V. Berlin) – „KKAAFFKKAA … du hast mich dir anders vorgestellt … (KKAAFFKKAA … wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej …)” – Berlin, Niemcy – pokaz nagrania

19:00 Ideowcy i Melancholicy z Akademii Sztuk Teatralnych Wydziału Lalkarskiego – „W takiej czy innej formie życia doświadczać // To Experience Life In One Form Or Another” – Wrocław

19:50 Formalina – „No Fiction?” – Wrocław

21:30 koncert „Wieczoru Festiwalowego” –Violet Ultra

NIEDZIELA 5.09.2021

10:00-12:00 Otwarte warsztaty

15:30 Deemk – „The suitcase and the lapdog” – Tehran, Iran – pokaz nagrania

17:00 group theater „Moon Palace” – „Locuras de una Flamenca (Crazy things of a flamenca)” – Cordoba, Hiszpania

18:20 Northern Theatre, „Mihai Raicu” Company – „THE RECIPE FOR PERFECTION IN MANY STEPS THAT TAKE NOWHERE” – Satu Mare, Rumunia

20:10 Bartłomiej Gąsior – „TEFILIN” – Warszawa

21:00 „Gala Finałowa” – pokaz LIGHT SHOW, koncert Kwartetu Smyczkowego, pokaz taneczny zespołu MEDEINA i ogłoszenie wyników