Co zrobić, by zostać liderem? Jakie cechy musi posiadać osoba postawiona na czele grupy? Co robić, by zostać liderem? Jak wykorzystać okres nauki w liceum i na studiach do zdobywania doświadczenia jako lidera? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy Konferencji Akademii Młodych.

„… żeby liderzy mieli podstawy zarządzania”

Po to powstała Akademia Młodych – by przygotować młodzież do życia. Takiego prawdziwego, rzeczywistego, w którym trzeba będzie stawić czoło problemom i przeszkodom. Spotkania w ramach Akademii Młodych mają pomóc w dobrym wejściu w dorosłe życie, samodzielne życie. Za cel stawiają wyzwolenie potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku.

Na sobotnie spotkanie (22.10) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim zostali zaproszeni lokalni liderzy: Piotr Krzystek, prezydent miasta, Henryk Sawka, rysownik i satyryk, Paweł Szynkaruk, Dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej oraz Szymon Kreft, Dyrektor Zarządzający Calbud Sp. z.o.o. Opowiadali o tym, jakim trzeba być, by móc zostać liderem. Na przykładzie Jana Pawła II wskazywali te cechy, wymieniając m.in. odpowiedzialność za samego siebie, umiejętność słuchania innych, życie zgodne z tym, co się mówi, pozytywne zarażanie innych swoją osobą, umiejętność zarządzania samym sobą.

Czas na rozwój

Po wystąpieniu prelegentów, zainicjowano pracę w grupach, w których dyskutowano o postawie lidera. Obrady były burzliwe i owocne; wnioski zaprezentowane przez grupy – nieco się od siebie różniące – to wskazówki dla tych, którzy marzą o stanowisku kierowniczym: trzeba być ambitnym, charyzmatycznym, należy umieć przyznać się do błędów, a przede wszystkim trzeba chcieć.

Niewątpliwie zaproszeni goście pomogli młodym zrozumieć istotę bycia liderem. Doradzali, by wyzbyć się fałszywej skromności, być pewnym siebie (co wcale nie oznacza aroganckim!), rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczyć się w okresie liceum, bo wtedy umysł chłonie jak gąbka. Stwierdzili, że każdy człowiek wzbogaca – a to chyba najpiękniejsza myśl, jakiej się trzeba trzymać przez całe życie.

Fot.: Szymon Zamorski