Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z firmą Energopol Szczecin S.A. na przebudowę autostrady A6 na odcinku Szczecin Dąbie – Rzęśnica. Powodem jest wstrzymanie prac przez wykonawcę.

Prace są tam zrealizowane w 80%, niewiele pozostało do ich zakończenia, ale borykający się z poważnymi problemami finansowymi Energopol w pewnym momencie zupełnie wstrzymał roboty.

Zostało niewiele do zrobienia

- Pomimo tego, iż do wykonania pozostała zaledwie warstwa ścieralna na jezdni w kierunku Szczecina i dokończenie przejścia dla zwierząt, od lipca tego roku wykonawca wstrzymał prace. Nie zrealizował składanych deklaracji o wznowieniu robót od września, czyli po okresie wakacyjnym – tłumaczy Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA.

Brak pozytywnej reakcji wykonawcy na wezwania ze strony GDDKiA, otworzył drogę do odstąpienia od umowy. Podpisano ją w listopadzie 2017 i miała być zrealizowana do kwietnia 2020 roku. Jej wartość to 35,4 mln zł.

Gwarancje i kary umowne

Została uruchomiona gwarancja należytego wykonania, którą był zabezpieczony kontrakt, o wartości ok. 3,5 mln zł. Zamawiający będzie też egzekwował należności z tytułu kar umownych. Już wcześniej GDDKiA uruchomiła płatności bezpośrednie dla podwykonawców, potrącając te kwoty z należności przewidzianych dla wykonawcy.

- Firma Energopol Szczecin w tym roku przestała płacić podwykonawcom, usługodawcom i dostawcom na A6. Wobec niewywiązywania się wykonawcy ze swoich zobowiązań zostały wdrożone instrumenty prawne i kontraktowe chroniące podwykonawców, usługodawców i dostawców. Łącznie do tej pory zapłaciliśmy podwykonawcom, usługodawcom i dostawcom na odcinku A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica 12,2 mln złotych, kolejne wnioski na 0,6 mln złotych są rozpatrywane. Wszelkie podmioty realizujące roboty, usługi, czy dostawy na tym kontrakcie, będące przedmiotem solidarnej odpowiedzialności zamawiającego, mogą się cały czas zgłaszać do GDDKiA z wnioskami o płatność bezpośrednią – mówi Mateusz Grzeszczuk.

Budowę dokończy nowy wykonawca. Ma zostać wyłoniony w przetargu zaplanowanym na grudzień.

Stracili już trzy umowy

Wcześniej z tych samych powodów GDDKiA wypowiedziała Energopolowi umowy na budowę węzła Kijewo i obwodnicy Wałcza. Kolejna na liście może być obwodnica Przecławia i Warzymic. Tam Energopol formalnie przejął plac budowy, ale nie rozpoczął prac. Jeśli tutaj też nie zrealizuje wezwań zamawiającego, to ta umowa też zostanie rozwiązana.