Po uruchomieniu internetowej Encyklopedii Szczecina przyszedł czas na podobną stronę, która zawierałaby informacje dotyczące województwa zachodniopomorskiego. Nie jest to Wikipedia, ale informacje można na niej znaleźć w taki sam sposób.

W 2004 roku Arkadiusz Bis założył portal miłośników dawnego Szczecina sedina.pl, który po kilku latach zrodził zapotrzebowanie na utworzenie bazy danych dotyczących miejsc, osób i wydarzeń, które miały miejsce w Szczecinie, bądź w jakimś stopniu byłyby z miastem związane. W 2010 roku uroczyście uruchomiono portal, który dziś znamy jako Internetowa Encyklopedia Szczecina.

- Rok 2004 jest jakby prehistorią jeśli chodzi o strony internetowe – wspominał Arkadiusz Bis z fundacji sedina.pl – Nie było wtedy You Tube, Facebook miał dopiero pół roku. W 2007 roku pewna studentka napisała, że potrzebuje konkretnych informacji do swojej pracy naukowej. Wtedy zrodziła się koncepcja internetowej Encyklopedii Szczecina.

Encyklopedia Pomorza Zachodniego www.pomeranica.pl powstała dzięki wsparciu samorządu województwa. Zawiera ponad 1000 haseł i 1200 zdjęć. Trzeba zaznaczyć, że to jest początek jej działalności, więc z czasem encyklopedia będzie się rozrastać. Od Wikipedii różni się tym, że autorami artykułów są konkretne osoby, podpisane z imienia i nazwiska i uchodzące za autorytety w danej dziedzinie, w jakiej się poruszają. Zasady poruszania się po portalu są jednak identyczne, choć zawartość jest znacznie bogatsza.

- Myśleliśmy o utworzeniu takiego leksykonu, gdzie szczecińscy autorzy mogliby umieszczać swoje materiały – wyjaśnia Sylwia Wesołowska z Książnicy Pomorskiej – Chcieliśmy, żeby to była taka konkretna rzecz, która by miała formę encyklopedyczną. Zawodowo zajmuję się pracą historyka, szukam wielu informacji i widzę, jakie informacje moglibyśmy jeszcze wydobyć na światło dzienne. Będziemy to na tyle promować, że pomeranica stanie się takim źródłem informacji, które będzie można cytować bez obaw. Dlatego są nazwiska autorów.