Planujesz zdawać prawko w tym roku? Zastanawiasz się, czemu zdawalność jest taka niska? Krok po kroku sprawdź, co trzeba zrobić, żeby już niedługo śmigać autem po ulicach Szczecina.

„Ściśnięty w tramwaju ponad wszelką miarę

Z przygniecioną nogą grubej baby ciężarem

Tak co dnia. To się wreszcie zdobyłem

Kurs prawa jazdy szybko ukończyłem”

 

„Prawo jazdy” słowa: A. Bielak, muzyka: Kazik Staszewski
album: Oddalenie

 

W czasie tegorocznych wakacji szkoły jazdy pękają w szwach. Powodów jest wiele. Większość marzy o porzuceniu komunikacji miejskiej raz na zawsze, inni chcieliby poczuć się choć trochę bardziej niezależni. Sporej części zdających zależy na tym, żeby zdążyć przed zmianami. Likwidacja dożywotnich praw jazdy, okres próbny dla młodych kierowców, badania psychologiczne, dodatkowy egzamin praktyczny na własnym samochodzie i nowy wygląd prawa jazdy z mikroczipem – choć to na razie tylko proponowane poprawki i termin ich wprowadzenia jest nieznany, już zdążyły one zachęcić wielu do szybszego rozpoczęcia kursu.

 

 Co należy więc zrobić, jeśli wciąż nie jesteśmy posiadaczami upragnionego dokumentu?

 

Przed zapisem…

Czym się kierować przy wyborze szkoły jazdy? W Szczecinie oferta ośrodków kształcenia jest szeroka. Warto więc dokładnie przyjrzeć się szkole, od której będą zależeć nasze umiejętności i w konsekwencji powodzenie na egzaminie.

 

Opinie innych

Oferty szkół jazdy warto sprawdzić w Internecie. Serwisy takie jak np. www.prawojazdy.com.pl lub www.naukajazdy.pl zawierają pełną bazę placówek. W niektórych serwisach znajdziemy porównanie szkół, a także opinie internautów na ich temat. Warto jednak pamiętać, że nie każda wypowiedź musi być prawdziwa. Dobrze jest więc zasięgnąć opinii znajomych i przyjaciół, którzy prawo jazdy już posiadają.

 

Ranking?

Wiele szkół jazdy na swoich stronach powołuje się na ranking dotyczący zdawalności. Dobrze jest jednak sprawdzić te dane. - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego nie sporządza rankingu szkół nauki jazdy, jednak co pół roku przesyła informacje dotyczące zdawalności instruktorów i szkół nauki jazdy do poszczególnych Starostw Powiatowych - Wydział Komunikacji – komentuje kierownictwo WORD-u. - Można sprawdzić w odpowiednim pod względem ewidencji Starostwie Powiatowym zdawalność wybranego instruktora bądź szkoły nauki jazdy oraz ilość osób przeszkolonych..

 

Położenie szkoły

- Jeśli mieszkasz na prawobrzeżu, nie wybieraj szkoły, która jest najbliżej twojego domu – mówi Michał, młody kierowca, który prawo jazdy zdał za pierwszym razem. – Więcej czasu spędzisz na dojazd w okolice tras egzaminacyjnych niż na samym ćwiczeniu umiejętności.

 

Wiele osób przyznaje, że ważnym elementem powodzenia na egzaminie praktycznym jest znajomość drogi, po której się jedzie. Oczywiście liczą się też ogólne umiejętności, jednak nikt nie zaprzeczy, że łatwiej się jeździ po trasach, które dobrze się zna. Warto więc zwrócić uwagę, czy szkoła, do której planujemy się zapisać, znajduje się w okolicy ośrodka egzaminacyjnego. Jeśli zapiszemy się do placówki oddalonej od miejsca egzaminu, można spróbować ustalić z instruktorem miejsce spotkania już w mieście, a nie np. na Słonecznym.

 

Renoma

Przed zapisem warto zorientować się, ile lat istnieje szkoła i czy instruktorzy na pewno są uprawnieni do prowadzenia kursów. – Wybrałam szkołę, w której uczył znajomy moich rodziców. Wszystko było w porządku do czasu, kiedy okazało się, że właściciel miał problemy i musiał zawiesić działalność na jakieś dwa tygodnie. Nie poinformował jednak o tym nikogo. Pech chciał, że w tym czasie miałam ostatnie jazdy. Gdy podeszłam do egzaminu i go zdałam, dowiedziałam się, że jest on nieważny! – opowiada Beata, młoda posiadaczka prawa jazdy. – Warto wybierać duże i znane szkoły, w których takie rzeczy się nie dzieją.

 

Czas

W każdej szkole musimy spędzić taką samą ilość godzin, jednak nie każda ma tak samo napięty grafik. Jeśli dysponujemy nieograniczoną ilością czasu, nie mamy problemu. Jeśli jednak chcielibyśmy np. zajęcia teoretyczne zakończyć jak najszybciej, warto wcześniej sprawdzić kiedy się one odbywają. W niektórych szkołach można już po tygodniu przejść do ćwiczenia umiejętności praktycznych. Dla pracujących dobrą ofertą mogą być zajęcia w weekendy, proponowane przez wiele szkół.

 

Egzamin wewnętrzny

Choć opinie kursantów na jego temat są różne, egzaminatorzy przyznają zgodnie, że egzamin wewnętrzny w szkole to podstawa. Lepiej w razie potrzeby dokupić kilka godzin jazdy przed prawdziwym egzaminem niż płacić za jego powtarzanie.

 

Cena

Podobno odgrywa najmniejszą rolę, a jednak każdy na nią patrzy. Ceny w szczecińskich szkołach jazdy wahają się 1000-1500 zł. Wiele placówek oferuje promocje dla osób uczących się lub obniża cenę (nawet o 50%!) przy przyprowadzeniu dodatkowych chętnych. Sprawdzając koszty trzeba pamiętać o tym, żeby upewnić się, czy cena zawiera badanie lekarskie, dodatkowe materiały oraz opłatę za egzamin wewnętrzny. Dopiero po zsumowaniu wszystkiego uzyskamy pełny obraz kosztów. Na wszelki wypadek warto sprawdzić jaka jest cena dodatkowych godzin.

Szczegóły związane z egzaminem i przyczyny niskiej zdawalności już za tydzień na wszczecinie.pl.