Wody Polskie informuję o klarowaniu się wody w Jeziorze Słonecznym po zastosowaniu środka koagulującego. Gołym okiem jednak nie widać zmian – w poniedziałek przed południem lustro jeziora nadal miało ceglastą barwę, miejscami przykryte było kożuchem. Mieszkańcy martwią się także o żyjące tam kaczki, które nadal pływają po zanieczyszczonym zbiorniku.

W sobotę wieczorem miała miejsce pierwsza (i na razie jedyna) próba wprowadzenia środka koagulującego, który ma zneutralizować zanieczyszczenie metalami ciężkimi Jeziora Słonecznego. Jak czytamy w niedzielnym komunikacie na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, widoczne było „wytrącanie osadu i klarowanie się wody”. Jednak w poniedziałek przed południem nadal można było oglądać ceglaste zabarwienie zbiornika. 

Pierwsza próba wprowadzenia koagulantu

Kiedy w takim razie można spodziewać się efektów z zastosowania koagulantu i czy Wody Polskie jeszcze raz go zastosują?

– Na tę chwilę nie ma potrzeby powtórnego zastosowania koagulantu. Oczekujemy na najnowsze wyniki badań pobranych próbek. Trwają analizy prowadzone przez zespół ekspercki w celu podjęcia dalszych działań – czytamy szczątkowe odpowiedzi rzecznik prasowej RZGW w Szczecinie Natalii Chodań.

Dodajmy, że w niedzielę po południu pracownicy Wód Polskich zauważyli brak korka pneumatycznego, który blokował spływ nieczystości z Jeziora Słonecznego do ujścia rzeczki Bukowej w okolicy Pomorzan. Dalej woda trafia do Odry. Tego samego dnia wieczorem strażacy zastąpili go zaporą z płyt, folii oraz worków z piaskiem.

Bez wyników na obecność metali

Obecnie nie są znane wyniki najnowszych badań wody z Jeziora Słonecznego.

„Wyniki na oznaczenie metali z 9, 10 i 11 września są w trakcie analizy” – informuje Michał Ruczyński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Mieszkańcy martwią się także o kaczki, łyski i ryby, które nadal pływają po i w Jeziorze Słonecznym. O odpowiedź w tym temacie zwróciliśmy się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Natalia Chodań z RZGW w Szczecinie zapewniła nas jedynie o bezpieczeństwie zastosowanego koagulantu.

„Przy zastosowaniu środka strącającego dobiera się dawkę, która jest bezpieczna dla organizmów bytujących w środowisku. I taka dawka została dobrana w Jeziorku Słonecznym, w którym są żywe organizmy wodne” – czytamy.