Hotelowych miejsc w Szczecinie wciąż jest zbyt mało, ale powinno się to wkrótce zmienić. Śmiałe wizje nowych inwestycji w tej branży snują zarówno przedstawiciele największych światowych marek, jak i lokalni przedsiębiorcy. Ile z tych planów doczeka się realizacji?
Hotel Vulcan
Hotel o standardzie trzygwiazdkowym działa od połowy listopada tego roku. Powstał na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej, na fundamentach poniemieckiego bunkra. Ma charakterystyczny łukowaty kształt, dostosowany do przebiegu ulicy Druckiego-Lubeckiego. Dla gości przygotowano 107 pokoi, głównie jedno i dwuosobowych, choć jest też kilka trzyosobowych i osiem apartamentów. Na parterze działa restauracja, są też sale konferencyjne. Hotel wybudowała i zarządza nim szczecińska firma Rosiek&Sobczyński.
Dwa Marriotty w Nowym Posejdonie
Przy Bramie Portowej, w kwartale częściowo zajmowanym przez dawny dom towarowy Posejdon, ma powstać do lipca 2019 roku centrum biurowo-konferencyjno-hotelowe. Jego częścią będą dwa hotele marki Marriott.
Czterogwiazdkowy Courtyard (w nowym budynku, wejście od strony pl. Brama Portowa) będzie dedykowany klientom biznesowym. Do ich dyspozycji będzie 90 pokoi, przestronne foyer i duże sale konferencyjno-bankietowe
Trzygwiazdkowy Moxy (w nowym budynku, wejście od ul. Kaszubskiej) ma być bardziej ekonomicznym wyborem dla „młodego biznesu”. Znajdzie się w nim 158 pokoi.
Na razie inwestorzy: spółka Porto i firma Calbud, zaprezentowali wizualizacje kompleksu, trwają prace w budynku dawnego Posejdona, który zostanie przeznaczony głównie na biura.
Hotel Hilton w dawnym hotelu Piast
W dziewiętnastowiecznej kamienicy na rogu pl. Zwycięstwa i ul. Potulickiej ma powstać hotel jednej z największych światowych marek - Hilton Garden Inn. Miałby być najbardziej renomowanym obiektem tego typu w Szczecinie (cztery i pół gwiazdki).
Według pierwotnych planów hotel miał być gotowy do końca 2016 roku, ale inwestycja mocno przyhamowała. Inwestor (spółka Redi z Warszawy) wciąż pracuje nad ostatecznym kształtem projektu, który być może zostanie rozszerzony o budynki sąsiadujące z kamienicą. Wiemy też, że zostanie dodana dodatkowa kondygnacja. Termin zakończenia modernizacji nie jest znany.
Grand Park Rusałka
Właścicielem działki nad Rusałką, przy ul. Słowackiego, od sześciu lat jest Khaled Chekh. Biznesmen znany w Szczecinie m.in. z prowadzenia sieci kebabowni. Na terenie budowy długo nic się nie działo, ale w drugim półroczu 2016 roku prace ruszyły z kopyta. Zgodnie z umową zawartą z miastem budynek w stanie surowym powinien być gotowy do końca tego roku.
Grand Park Rusałka powstaje w miejscu dawnego młyna, gdzie przed wojną mieściła się popularna restauracja- Haus am Westendsee. W Grand Park Rusałka do dyspozycji gości będzie 25 pokoi, dwa apartamenty, dwie sale bankietowo-konferencyjne, SPA i restauracja.
Hotel na Podzamczu
W miejscu zburzonego hotelu Arkona przy ul. Panieńskiej, firma Orbis zamierza postawić nowy obiekt mieszkalno-hotelowy. Zanim jednak inwestycja ruszy, przez najbliższe pół roku w jej miejscu prowadzone będą prace archeologiczne.
Arkona została zburzona w 2008 roku. Od początku mówiło się o budowie w tym samym miejscu nowego hotelu, ale od lat w reprezentacyjnym miejscu Szczecina straszy niezagospodarowana działka.
Szczecin Odra Park
Trzygwiazdkowy hotel międzynarodowej sieci ma powstać przy ul. Gdańskiej w miejscu dawnej Baltony. Według projektu realizowanego przez inwestora z hiszpańskim kapitałem (BCG Szczecin) będzie on częścią kompleksu biurowo-usługowo-hotelowego. Na razie przygotowano teren pod inwestycję, wyburzając budynki magazynowe. Ocalał charakterystyczny grzybek, który ma być wkomponowany w nową zabudowę.
Hotel na Łasztowni
Na razie realizacja tego hotelu nie wyszła poza fazę efektownych wizji. Teren w kwartale między Odrą, ul. Celną i Energetyków należy do SGI (na Łasztowni wybudowała już biurowiec Lastadia Office). Jeszcze przed dwoma laty mówiło się o budowie w tym miejscu dużego hotelu znanej marki, z blisko 150 pokojami. Od tamtego czasu nie poznaliśmy jednak żadnych konkretów.
Komentarze
2