Do zalania budynku Przedszkola Publicznego numer 29 przy ul. Wyszyńskiego w Szczecinie doszło w połowie sierpnia 2023 roku. Miasto musiało pilnie znaleźć miejsce dla ponad setki maluchów. Ostatecznie dzieci zostały ulokowane w placówce przy ul. Mazowieckiej. Co dalej z budynkiem w centrum Szczecina? Planowano szybki remont, ale minął już prawie rok i żadne prace się nie rozpoczęły.
Zalany budynek przedszkola nie doczeka się remontu? Rodzice zaniepokojeni tym, że w obiekcie „nic się nie dzieje”
Do redakcji portalu wSzczecinie.pl napisała jedna z mam, zaniepokojona faktem, że remont placówki przy ul. Wyszyńskiego – mimo zapowiedzi – nie jest realizowany.
Wiadomo, że skala zniszczeń w miejskim przedszkolu „Mali odkrywcy” jest ogromna. Samo osuszanie budynku trwało kilkanaście dni. Konieczna jest wymiana instalacji kanalizacyjnej, podłóg, stolarki drzwiowej. Obiekt musi również zostać dostosowany do obecnych wytycznych przeciwpożarowych.
Na stronie internetowej PP 29 możemy przeczytać, że planowany termin zakończenia prac to lipiec lub sierpień 2025. Jednak rodzice w to nie wierzą.
„Skoro nie ma jeszcze wykonanej ani nawet zleconej dokumentacji projektowej to, co robiło Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych Urzędu Miasta przez 8 miesięcy? Dlaczego wymianę dachu wykonano, a innych prac jeszcze nie? Wcześniej w artykułach nie było mowy o przeciekaniu dachu, tylko o pękniętej rurze. Zwodzono nas najpierw, że remont będzie trwał pół roku, później, że rok szkolny, teraz to już dwa lata szkolne. Boimy się, że i ten termin nie zostanie dotrzymany, skoro w sprawie nic się nie dzieje” – czytamy w liście jednej z mam.
Rodzice narzekają, że budynek przy ul. Mazowieckiej jest mniej komfortowy dla dzieci, a dowożenie pociech do placówki wiąże się z koniecznością przejazdu przez newralgiczne miejsca w centrum Szczecina w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego.
Miasto podtrzymuje, że przedszkole będzie gotowe w sierpniu 2025
Remont zalanego przedszkola będzie nadzorować Biuro Remontów i Inwestycji Oświatowych.
– Do tej pory zrealizowano prace zabezpieczające po zalaniu oraz wykonano ekspertyzę, ustalającą przyczyny, wraz z projektem usunięcia szkód. Z wykonanej ekspertyzy wynika, że w celu dostosowania obiektu do pełnej sprawności po awarii oraz do zgodności z obowiązującymi przepisami, wskazane byłoby wykonać dużo większy zakres robót niż samo usunięcie przyczyny i skutków zalania. Dodatkowy zakres robót wymaga opracowania pełnej dokumentacji, tzn. ekspertyz przeciwpożarowych i projektu wraz z pozyskaniem pozwolenia na budowę – tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Te dokumenty pozwolą ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę i zrealizować roboty budowlane.
– Opracowanie ekspertyz i przygotowanie pełnej dokumentacji to proces długotrwały i nie jest wskazany w tym wypadku pośpiech. Jednak wykonanie pełnego ze względów technicznych i podyktowanego bezpieczeństwem remontu jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione. Na uwadze mamy bezpieczeństwo przede wszystkim dzieci, które do takiej placówki będą uczęszczać – dodaje Zieliński.
Miasto podtrzymuje deklarację, że wyremontowane przedszkole będzie gotowe w sierpniu 2025 roku.
Komentarze
30