Koncerty, wystawa, pokaz filmowy, warsztaty – tak zapowiada się VII Turniej Muzyków Prawdziwych w szczecińskiej Filharmonii. Tegoroczna edycja poświęcona jest dawnym mieszkańcom Kresów Wschodnich, w tym Sybirakom. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1 - 5 września.
Turniej Muzyków Prawdziwych otwarty jest na wszystkich wykonawców – muzyków ludowych, ale też współczesnych interpretatorów, którzy często w nieszablonowy sposób łączą muzykę tradycyjną z jazzem, rockiem, elektroniką, muzyką eksperymentalną czy klasyczną. Tegoroczny Turniej rozpocznie się już 1 września od wernisażu pt. „Sybiracy na Pomorzu Zachodnim”. W galerii przy Cerkwii zobaczymy fotografie i artefakty ze zbiorów członków Związku Sybiraków oddział w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków.
Okazja do zabawy, ale i nauki
Turniej Muzyków Prawdziwych od pierwszej edycji zaprasza do udziału najmłodszych i rodziny. W tym roku Filharmonia przygotowała m.in. warsztaty tańca tradycyjnego dla całych rodzin, do muzyki na żywo w wykonaniu duetu Kanka Franka. Elementem integracyjnym turnieju jest Dom Tańca organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatru Kana. Tym razem o taneczne rytmy zadbają Chłopcy z Nowoszyszek – kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania mistrzów Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego.
Dla chcących wynieść – oprócz doznań artystycznych – coś więcej, czeka sesja warsztatowa, podczas której uczestnicy będą pracować nad podstawowymi zagadnieniami regionalnej historii, kultury pamięci i etnografii. Wspólnie z doświadczonym badaczem zastanowią się nad miejscem i rolą pamięci rodzinnej i wspólnotowej w ich życiu, istocie jej zachowania i sposobami przekazywania. Będzie to okazja, żeby poznać metody i narzędzia wykorzystywane w pracy terenowej. Uczestnicy odkryją techniczne wskazówki, jak nagrywać i archiwizować uzyskany materiał.
Muzyka w wykonaniu artystów z całej Polski
Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest koncert inaugurujący, w który zaangażowani są gospodarze, czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W tym roku muzycy wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP, zabierając słuchaczy w podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie. W repertuarze znajdą się utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych Kresów, pojawi się premierowe wykonanie koncertu fortepianowego inspirowanego twórczością i działalnością urodzonego na Kresach cymbalisty Edwarda Mojsaka.
Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa, rozgrywana w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, grupy śpiewacze a capella, grupy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnictwo w turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Wykonania oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (Instytut Sztuki PAN, wokalistka), Piotr Zgorzelski (instrumentalista, tancerz) oraz Maria Bikont (wokalistka, instrumentalistka, laureatka pierwszej edycji TURNIEJU MUZYKÓW PRAWDZIWYCH w 2015 r.).
Całość pięciodniowych działań zakończy, jak co roku, koncert finałowy z udziałem laureatów Turnieju. Gościem specjalnym finału będzie sanocki zespół Wernyhora, który w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej zaczerpniętej z tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza i dawnej.
Program:
01.09.2021, godz. 17:00 Wernisaż Sybiracy na Pomorzu Zachodnim
02.09.2021, godz. 15:00 Warsztaty badawcze
02.09.2021, godz. 19:00 Projekcja „Muzyka odnaleziona” | pokaz filmowy
03.09.2021, godz. 15:00 Warsztaty badawcze
03.09.2021, godz. 19:00 Koncert symfoniczny
04.09.2021, godz. 10:00 – 14:00 i godz. 14:00 – 18:00 Przesłuchania konkursowe
04.09.2021, godz. 20:00 Zabawa taneczna
05.09.2021, godz. 12:00 Warsztaty tańców i pieśni kresowych dla rodzin
05.09.2021, godz. 17:00 Koncert finałowy
Komentarze
1