Domki ogrodowe to inwestycja, która znacznie uprzyjemnia czas spędzany na wolnym powietrzu podczas sezonu wiosenno-letniego. Czego warto się dowiedzieć, gdy rozważamy taki zakup, bądź gdy chcemy jak najlepiej zadbać o już postawiony domek?

Dodatek do ogrodu w postaci domku ogrodowego to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy powiększyć nasz dom o dodatkową przestrzeń, która może posłużyć jednakowo do rekreacji podczas ciepłych miesięcy, jak i do pracy czy hobby, służąc jako np. biuro czy studio. Co powinniśmy wiedzieć szykując się do takiej inwestycji, i o czym warto pamiętać, gdy domek już zagości w naszym ogrodzie? O najistotniejsze kwestie zwróciliśmy się z zapytaniem do specjalisty w tej dziedzinie: Przemysława Balcewicza, dyrektora Eko Architektury, czyli firmy z wieloletnim doświadczeniem związanym z projektowaniem i stawianiem domków drewnianych.

Jak chronić drewno?

Drewno to uniwersalny i wytrzymały materiał budowlany, który jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakich kwestii powinniśmy w szczególności pilnować, jeżeli chcemy by nasz domek, czy też domki ogrodowe przetrwały wiele lat?

-Głównym „wrogiem” trwałości drewna jest woda — bardzo istotne jest zatem dopilnowania, aby nie gromadziła się w nadmiernej ilości w jednym miejscu, co doprowadza do powstania tzw. kondensatu. Zwłaszcza wystające elementy domku powinny być zabezpieczone przed zatrzymywaniem się na nich wody. W ochronie domku pomoże także impregnacja i malowanie przeprowadzone, gdy tylko zostanie ukończona budowa. Istotna jest też odpowiednia wentylacja elementów drewnianych — do każdego z nich musi mieć swobodny dostęp powietrze.


Jak wpływa na nas drewno?

Wytrzymałość to zapewne niejedyna zaleta drewna jako materiału budulcowego. Co jeszcze sprawia, że z drewna buduje się coraz chętniej?

-Bez wątpienia jest to pozytywny wpływ jaki drewno ma nie tylko na nasze samopoczucie psychiczne, ale również zdrowie. Naukowcy dowiedli, że już sam widok drewna sprawia, że stajemy się rozluźnieni i spokojniejsi — wystarczy nawet spojrzeć na zdjęcie z widokiem na naturę, by pojawiły się pierwsze pozytywne efekty. Skoro zatem nawet zwykły obrazek lasu tak działa, to można sobie wyobrazić jakie mocne efekty ma regularne przebywanie w całym domku z drewna. Na zdrowie zaś świetnie wpływa optymalne dla naszego organizmu nawilżenie powietrza, cechujące domki ogrodowe z drewna. Pamiętajmy również o korzystnej dla alergików elektrostatyczności, która powstrzymuje wszelkie drobinki przed unoszeniem się w powietrzu.


Odnawialnie i energooszczędnie

Sporo mówi się również o ekologii rozwiązania, jakim jest zastosowanie drewna w przypadku budowy domków ogrodowych. W czym konkretnie przejawia się ta ekologiczność?

Przede wszystkim do stworzenia oraz postawienia domku ogrodowego drewna zużywamy znacznie mniej energii, niż jest to w przypadku budowy z cegły czy betonu — narzędzia używane do obróbki drewna są oszczędne pod względem zużytkowania energii, a w samej budowie wykorzystuje się niewiele elementów metalowych, których produkcja wymaga znacznych nakładów energetycznych. Nie bez znaczenia jest też oczywiście fakt, że drewno należy do grona zasobów odnawialnych.

Podejście indywidualne

Eko Architektura to jedna z najbardziej doświadczonych firm na polskim rynku, jeżeli chodzi o kwestię stawiania domków z drewna. Czego mogą spodziewać się osoby chcące zainwestować w drewnianą budowlę właśnie w tej firmie?

Naszą działalność cechuje przede wszystkim prędkość, z jaką realizujemy zamówienia: bardzo szybko przygotowujemy zamówiony projekt i dostarczamy go na miejsce. Co więcej, montaż również nie zabiera wiele czasu: przykładowo, najmniejsze domki są stawiane w zaledwie jeden bądź dwa dni. Tym, co też na pewno bardzo podoba się klientom jest fakt, że do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Na naszej stronie można zobaczyć gotowe projekty, ale każdy z nich możemy dostosować zarówno pod preferencje inwestora, jak i specyfikę działki. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że domki ogrodowe to tylko jeden z przykładów z naszej oferty — projektujemy i stawiamy również o wiele większe budowle o różnym przeznaczeniu.

Zapraszamy również do zapoznania się z projektami domków letniskowych:

https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domy-letniskowe-i-sauny