Największy program ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa (HE) jest ogromną szansą dla naukowców prowadzących innowacyjne badania. I choć można spotkać się z opinią, że konkursy są bardzo wymagające i trudno jest napisać wniosek z gwarancją uzyskania dofinansowania, to i tak zawsze warto spróbować swoich sił. Jednak dobra wiadomość jest taka, że Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z wyzwań jakie stoją przed wnioskodawcami i wymyśliła prosty mechanizm, który pozwala „wskoczyć” do projektu – instrument Hop-on Facility.
Czy Hop-on to konkurs?
Tak, Hop-on Facility to konkurs ogłaszany w ramach Horyzontu Europa, pozwalający dołączyć do trwającego już projektu. To idealne rozwiązanie dla tych zespołów badawczych, które chciałyby być częścią projektu, a nie posiadają jeszcze doświadczenia w jego realizacji, czy takich, które zaczynają budować swoją pozycję w międzynarodowym środowisku badawczym. Hop-on pozwala przetrzeć szlaki w ubieganiu się o granty badawcze, realizowane przez międzynarodowe konsorcja. W tym roku wnioski można składać do 28 września.
Jak „wskoczyć” do projektu?
W pierwszym kroku trzeba przejrzeć listę aktualnych projektów, opublikowaną i stale aktualizowaną na portalu Funding and tender opportunities. Po znalezieniu interesującego tematu, należy skontaktować się z wyznaczoną osobą ze strony koordynatora, by ustalić szczegóły ewentualnej współpracy. Jeśli całe konsorcjum wyrazi zgodę na dołączenie nowego podmiotu, to wtedy przygotowuje się wniosek, w którym trzeba zawrzeć szczegółowy opis profilu dodatkowego partnera i jego roli w istniejącym projekcie. Ważne jest udowodnienie, że nowy członek konsorcjum przyniesie pozytywny wpływ na realizację całego projektu.
Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Konkurs Hop-on jest ogłaszany w ramach komponentu Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (Widening participation and strengthening the European Research Area) programu Horyzont Europa. Obszar ten, skierowany jest do określonej grupy państw (w tym do Polski), określanych mianem wideningowych. Komisja Europejska wyróżniła kraje, które w dotychczasowych projektach w ramach programów ramowych miały skromniejszy udział, co wpłynęło na nierównomierny rozwój doskonałości naukowej w całej Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać tym negatywnym trendom i rozwinąć wykorzystywanie potencjału naukowego Europy ustanowiono właśnie taki komponent w obecnym programie ramowym.
Jako Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia udzielamy m.in. bezpłatnego wsparcia w wyborze właściwego konkursu na finansowanie pomysłu projektowego, pomagamy w założeniu profilu eksperta Komisji Europejskiej, udzielamy konsultacji oraz organizujemy szkolenia dotyczące zasad finansowania i przygotowania wniosków w programie Horyzont Europa.
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.
Anna Przybysz
konsultantka ds. programów ramowych UE
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia
Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie
e-mail: Anna.Przybysz@zut.edu.pl; hpkszczecin@zut.edu.pl
tel.: 91 449 41 53
Artykuł powstał w ramach działalności Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Komentarze
1